|2013-12-31|
Geodezja, Prawo, Kataster
Mapy analogowe (teoretycznie) odchodzą do lamusa
Od nowego roku mapa zasadnicza powinna być prowadzona wyłącznie w postaci cyfrowej.
Tak przynajmniej zakłada art. 53b Prawa geodezyjnego i kartograficznego znowelizowanego ustawą o infrastrukturze informacji przestrzennej. Przypomnijmy, że napisano w nim, iż „organ administracji może prowadzić mapę zasadniczą w postaci analogowej do czasu jej przekształcenia do postaci cyfrowej i utworzenia baz danych, o których mowa w art. 4 ust. 1a pkt 2, 3 i 10 oraz ust. 1b [chodzi tu o bazy EGiB, GESUT, szczegółowych osnów oraz BDOT500 – przyp. red.], nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2013 r.”.
Oczywiście, w wielu powiatach mapy zasadnicze są wciąż prowadzone w formie analogowej lub rastrowej. Zdaje sobie z tego sprawę również ustawodawca, stąd w planowanej nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego zapis ten ma być zmieniony. Jak można przeczytać w najnowszej wersji projektu założeń do Pgik, z analizy sprawozdań dotyczących postępu prac mających na celu tworzenie baz EGiB, GESUT, osnów oraz BDOT500 wynika, że nie zostaną one utworzone do końca 2013 roku. Mając to na względzie, proponuje się, by w okresie od 1 stycznia 2014 r. do 31 grudnia 2016 r., w przypadku nieutworzenia ww. baz, mapa zasadnicza mogła być prowadzona w postaci wektorowej na zasadach stosowanych przed 1 stycznia 2014 r. lub w postaci rastrowej uzupełnianej systematycznie danymi wektorowymi.
Wykorzystanie systemów informatycznych do prowadzenia mapy zasadniczej – fragment prezentacji GUGiK z narady służby geodezyjnej i kartograficznej (Warszawa, 11-12 grudnia 2013 r.)
JK
|