Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-12-30| GIS, Mapy

Na Podlasiu trwa geokodowanie bocianich gniazd

Podczas gdy podlaskie bociany wygrzewają się w słońcu Afryki, gdzie mają pod dostatkiem słońca i pożywienia, pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku są na półmetku liczenia ich gniazd w województwie podlaskim.


Na Podlasiu trwa geokodowanie bocianich gniazd

Akcję liczenia bocianów RDOŚ w Białymstoku zapoczątkowała pod koniec maja 2013 r. Pod adresem bocian@rdos.gov.pl zbierane były formularze z informacjami dotyczącymi lokalizacji zasiedlonego gniazda, adresu posesji i liczby bocianów w gnieździe. Odzew na apel był duży. Kilkuset miłośników bocianów zgłosiło się z informacjami i zdjęciami skrzydlatych Podlasian. Obecnie na podstawie ankiet trwa opracowywanie danych i umieszczanie ich na mapie. Dzięki pomocy i zaangażowaniu zlokalizowano już około 500 gniazd, ale duża część czeka jeszcze na opracowanie.

– Akcją chcemy odwdzięczyć się bocianom za ich wierność i przywiązanie do małej ojczyzny, jaką jest dla nich województwo podlaskie. Co czwarty legitymuje się „polskim paszportem” i wiosną chętnie wraca do naszego kraju – komentuje Małgorzata Wnuk, rzeczniczka RDOŚ w Białymstoku.

Ostatnie liczenie bociana białego odbyło się w 2004 r. Liczbę par w Polsce w 2004 r. oceniono na 52 550. To najwięcej z pośród wszystkich krajów europejskich. Na drugim miejscu pod względem liczebności znalazła się Hiszpania, dalej Ukraina, Białoruś, Litwa i Łotwa. W Polsce, w poszczególnych województwach, liczebność bociana była bardzo zróżnicowana, wahała się od 577 par (opolskie) do 10 226 par (warmińsko-mazurskie). W województwie podlaskim liczebność bociana białego została wtedy oszacowana na 9 018 par.

Źródło: RDOŚ w Białymstoku


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS