Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-12-27| Mapy

Więcej literatury na MapyWIG.org

Internetowe Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego wzbogaciło się o książki i broszury o tematyce kartograficznej.


Więcej literatury na MapyWIG.org

Nowe nabytki to m.in.:
• Kolejne części instrukcji WIG dotyczących tworzenia i aktualizacji map, w tym jedna z ostatnich publikacji WIG tego typu z lipca 1939 r.
• „Kartografja…” Józefa Kreutzigera z 1928 r. Jeden z ważniejszych podręczników dotyczących kartografii w 20-leciu międzywojennym.
• „Przyczynki do bibliografii kartograficznej ziem polskich” (1920 r.) – kwerenda materiałów kartograficznych wykonana w Kriegsarchiv w Wiedniu.
• „Atlas Lotnisk Polskich z 1933 roku”, wersja niepełna, bez dodatkowych załączników (fot.).
• „Wiadomości Służby Geograficznej”, nr 1 z 1948 roku. Jak podkreślają administratorzy serwisu, kluczowy w nim jest spis wszystkich artykułów w przedwojennych wydaniach WSG, co znacznie ułatwia poszukiwanie informacji źródłowych.
• „Atlas Słowiańszczyzny Zachodniej”, tzw. „Atlas Kozierowskiego” ze zbiorów Wydziału Geologii i Geografii UAM w Poznaniu. Udostępniono jego wszystkie trzy części wydane przed wojną: Zeszyt I, Zeszyt IIA i Zeszyt IIB.
• Niemiecki „Opis wojskowo-geograficzny Polski” przygotowany w związku ze zbliżającą się inwazją na Polskę w 1939 roku.
• Opis wojskowo-geograficzny „Kraju Sudeckiego” (Sudeteland) przygotowany przed planowanym zajęciem Sudetów i inwazją na Czechosłowację w 1938 roku.
• „Wycieczki po okolicach Warszawy” – krótki przewodnik z 1942 roku z opisem tras pieszych wycieczek po okolicznych lasach i bezdrożach zaopatrzony w mapę.

Oprócz tego aktualizacja objęła kolejne arkusze map:
• Około 20 arkuszy niemieckich map 1:50 000 „Russland” z terytorium Ukrainy, z 1943 i 1944 roku.
• Kilka amerykańskich map w skali 1:50 000 z Pomorza i Wielkopolski, datowanych na początek lat 60., arkusze: Pyzdry, Żerków, Żnin, Trzemeszno, Bydgoszcz (West), Nakło i Lauenburg (Lębork). Mapy w większości bazują na przedwojennych mapach polskich WIG i mapach niemieckich w skali 1:25 000, częściowo uaktualnione na podstawie niemieckich zdjęć lotniczych z II wojny światowej.

Źródło: MapyWIG.org


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS