|2013-12-24|
Prawo, Przetargi
Podwykonawcy pod lepszą ochroną
Dziś (24 grudnia) wchodzi w życie nowelizacja Prawa zamówień publicznych. Z zamierzeniu ustawodawców ma ona zagwarantować podwykonawcom i dalszym wykonawcom pełną i terminową zapłatę wynagrodzenia.
Jak zaznacza Urząd Zamówień Publicznych, wprawdzie dotychczas obowiązujące przepisy nie zabraniały regulowania kwestii podwykonawstwa w umowach przetargowych, ale w praktyce dochodziło na tym polu do wielu nieprawidłowości i nadużyć – przede wszystkim nieterminowych płatności lub w ogóle ich braku.
Nowe przepisy nakładają na wykonawcę obowiązek przedkładania zamawiającemu umów o podwykonawstwo. Będzie on dotyczył podwykonawców (także tych dalszych) świadczących zarówno roboty budowlane, jak i dostawy oraz usługi. Wyjątkiem będą umowy o podwykonawstwo na dostawy i usługi o wartości mniejszej niż 0,5% wartości przetargu oraz tych umów, które zostały wskazane przez zamawiającego jako niepodlegające obowiązkowi przedłożenia. Wyłączenia te nie będą dotyczyły umów o wartościach większych niż 50 000 zł.
Wprowadzony został mechanizm stymulujący wykonawcę do wywiązywania się ze zobowiązań względem podwykonawcy powodujący, iż brak dowodów zapłaty należnego podwykonawcom wynagrodzenia spowoduje wstrzymanie wynagrodzenia należnego wykonawcy lub kolejnej zaliczki.
Zaakceptowanym podwykonawcom i dalszym podwykonawcom przysługuje prawo do zwrócenia się do zamawiającego o dokonanie bezpośredniej zapłaty należnego wynagrodzenia w sytuacji, w której wykonawca od takiego obowiązku będzie się uchylał. Równocześnie kwota stanowiąca sumę bezpośredniej zapłaty będzie potrącana z wynagrodzenia wykonawcy, a brak zapłaty wynagrodzenia należnego podwykonawcom lub dalszym podwykonawcom będzie przesłanką do nałożenia kary umownej. Natomiast w sytuacji wielokrotnego nieuzasadnionego uchylania się wykonawcy od tych obowiązków może to stanowić podstawę także do odstąpienia od umowy.
Przepisy umożliwiają zamawiającemu określenie w specyfikacji istotnych warunków zamówienia wymagań, które powinna spełniać umowa o podwykonawstwo robót budowlanych. Ustawa wskazuje, iż termin zapłaty nie może być dłuższy niż 30 dni. Spełnienie oczekiwań zamawiającego dotyczących wymagań stanowi podstawę akceptacji umowy o podwykonawstwo, co umożliwia uruchomienie ww. mechanizmu bezpośredniej zapłaty. Powinno to zapewnić lepszy wpływ na jakość podwykonawstwa w zamówieniach publicznych.
Ustawa z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych została ogłoszona w Dzienniku Ustaw 9 grudnia (poz. 1473).
JK
|