Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-12-11| GIS, Mapy, Teledetekcja

Satelity na tropie rekordowego mrozu

Dzięki instrumentom satelity Landsat-8, a także Terra i Aqua udało się zarejestrować nowy rekord najniższej temperatury na Ziemi – chwalą się naukowcy z NASA.


Satelity na tropie rekordowego mrozu

-93,2° zmierzono z wykorzystaniem spektrometru MODIS zainstalowanego na satelitach Terra i Aqua. Tak zimno miało być w okolicach kopuł Fudżi i Argus na antarktycznej Równinie Wschodniej.

Wprawdzie pomiar wykonano już w sierpniu 2010 roku, ale poinformowano o tym dopiero teraz, podczas konferencji Amerykańskiej Unii Geofizycznej w San Francisco. To opóźnienie spowodowane jest m.in. tym, że naukowcy chcieli potwierdzić pomiary, wykorzystując bardziej dokładne instrumenty pracujące na satelicie Landsat-8, którego wystrzelono w lutym tego roku. Za pomocą sensora TIRS (Thermal Infrared Sensor) aparat ten wskazał podobną wartość, a mianowicie -92,9°. Przypomnijmy, że dotychczasowy rekord, zmierzony na rosyjskiej stacji Wostok na Antarktydzie, wynosił -89,2°.

Analiza map topograficznych tego regionu wskazała, że tak niskie temperatury są osiągane, gdy w trakcie bezchmurnej zimowej pogody ciepło jest wypromieniowywane, a cięższe zimniejsze powietrze „spływa” do zagłębień terenu, gdzie jego temperatura dalej spada. – To dopiero początek odkryć, jakich będziemy dokonywać dzięki Landsatowi-8 – powiedział Ted Scambos z Narodowego Centrum Danych o Śniegu i Lodzie.

Rosjanie kwestionują jednak amerykańskie pomiary. Jak powiedział Wiaczesław Myrtjanow, kierownik rosyjskiej ekspedycji antarktycznej, danych satelitarnych nie można porównywać z tymi zmierzonymi bezpośrednio w terenie. Sensory NASA mierzą bowiem tzw. temperaturę barwową, która może odbiegać od pomiarów tradycyjnych, a więc wykonywanych termometrem 2 metry nad ziemią.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS