wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-11-29| GIS

Geoportal w nowej odsłonie

Pod adresem Geoportal.gov.pl udostępniono odmienioną graficznie stronę główną rządowego serwisu mapowego.


Geoportal w nowej odsłonie

Jak pisze Główny Urząd Geodezji i Kartografii, budowa nowej wersji tej witryny miała na celu zorientowanie Geoportalu na szerszą rzeszę odbiorców. Zmodyfikowanie serwisu sprawiło, że zarówno obywatel, przedsiębiorca, jak i przedstawiciele jednostek administracji publicznej mogą w łatwy sposób przeszukiwać zbiory danych przestrzennych – podkreśla GUGiK.

Dzięki nowym elementom, takim jak punkty dostępu do usług krajowych oraz INSPIRE, jak również możliwości publikowania na portalu serwisów przestrzennych przez inne podmioty, poziom usług i zasięg danych zawartych na stronie mają stanowić całość w kontekście ogólnokrajowej infrastruktury przestrzennej. Z kolei mając na uwadze rosnącą rolę urządzeń mobilnych, na stronie umieszczono odnośnik do aplikacji pozwalającej przeglądać zasoby Geoportalu na smartfonach i tabletach.

Ponadto ponownie udostępniono forum, które w poprzedniej wersji serwisu było od dłuższego czasu nieaktywne. Internauci mający wątpliwości odnośnie korzystania z Geoportalu oprócz skorzystania z forum będą mogli również zajrzeć do nowego działu „najczęściej zadawanych pytań”, gdzie na razie zamieszczono 7 odpowiedzi.

Dodajmy, że wygląd i możliwości przeglądarki map nie uległy zmianie. Na nowej stronie nie znajdziemy już jednak odnośnika do starej wersji serwisu mapowego, bazującego na oprogramowaniu firmy Intergraph. Wciąż jest on jednak dostępny pod adresem maps.geoportal.gov.pl.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
GEOPORTAL z geoportalu 1 można było skorzystać z mapy topograficznej dla konkretnej działki na której wykonywało się prawne czynności . Można było wkleić wycinek mapy topograficznej do Painta , a następnie do orientacji w MikroMap . W geoportalu 2 już jest to nie możliwe . To wyniki naszych prac trafiają , a my nie możemy z tego skorzystać .
 2 
odpowiedz zgłoś
Wszstko super, ale ortofoto zwala z nóg, google daje o niebo lepszepą. Reszta O.K.
 3 
odpowiedz zgłoś
do bye a dziwisz się takiemu ameno? Pojadą jeden z drugim na konferencję ze służbami geodezyjnymi innych krajów, każdy tylko opowiada bajki na prezentacjach, jeszcze się Armienia i Zambia zgłaszają, że chcą czerpać z naszych doświadczeń i od razu ułani skrzydeł dostają:) A z takiego wielkiego konia ciężko zejść na ziemię.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
@Amen Zmieni, zmieni. Tylko trzeba zacząć coś robić z poszanowaniem środowiska i z profesjonalizmem, a nie ulegać ciągłemu sterowaniu z zewnątrz.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
hm "Jeszcze się taki nie urodził co polskim geodetom by dogodził". Co nie zrobisz to będzie źle. I jak widzę nic tego nie zmieni.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
Chcesz faktów prosze bardzo, oczywiście wszystkich nie wyłapię Wczoraj o 2013-11-30 12:58:17 i taki drobiazg drogi "geodeto" jak się wysypuje to i nic zgłosić na stronie nie można. PS Dobrze że jesteś na posterunku:-)
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
jest nieźle chociaż nie idealnie GSKK - A dlaczego jeśli ktoś chce napisać coś pozytywnego to mu tego prawa odmawiasz? Sypie się? - kiedy, gdzie, o której na czym polega "sypanie się" - zgłosiłeś to na stronie, napisz w czym problem to może ktoś będzie mógł ci pomóc.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
po co te fascynacje, przeciez geoportal2 jest ten sam co był, tylko układ interfejsu wywołania zmieniono. I jak sie sypał tak dalej sie sypie. Trzeba bedzie jeszcze ze 100mln włożyć to będzie sie sypał mniej.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
! restartu a nie testamentu, ach te slowniki
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
! Do następnego razu. Może ogłosić przetarg na obsługę testamentu geoportalu?
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
pewnie był skrypt i nastąpił restart serwera :)
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
do marioli Mariola moze ci sie internet zakrztusil - wszystko hula jak złoto !!!
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
ok wycofuję się ze stwierdzenia że na razie działa. Już jest nieaktualne. Jeśli ktoś z GUGiK to czyta to w takich wypadkach daje się stronkę z informacją techniczną, nikt nie musi przy tym czuwać wystarczy skrypt :):)
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
! Zgłaszanie będów tez nie działa, ale dzieło.
 3 
 2 
odpowiedz zgłoś
To proste jestem z Zosią i ona też tak myśli. A teraz biegnij i ratuj geoportal bo juz nie działa. Wstyd !!!
 3 
 2 
odpowiedz zgłoś
Wy, a jedna zagadka natury. Niby mariola a nie wierzymy. Rozumiem że liczba mnoga miała nadać powagi. Niestety, nie udało się.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
Do aktywnego uczestnika Nie wierzymy. Nie dość, że z GUGiK to nawet personalnie wiadomo kto. Miłego dnia wyluzuj trochę i odpocznij po ciężkiej pracy.
 4 
 2 
odpowiedz zgłoś
AdAdam może wyślesz swoje uwagi klikając na dole strony w link zgłoś błąd, kto wie może ktoś je uwzględni. Będziesz działał konstruktywnie, świat stanie się odrobinę lepszy. Kilka funkcji się wykłada tu i tam, ale ogólnie wygląda to lepiej i co najważniejsze jak na razie działa. Kilka rzeczy bym zmienił ale każdy ma swoją wizję. Trochę żartując mogę napisać że portal powinien być zielony - jak wiadomo ten kolor uspokaja. PS. nie jestem z GUGiK, choć i tak nie uwierzycie :):)
 3 
 6 
odpowiedz zgłoś
@geocentr Myślałem, że pracownicy GUGiK raczej używają określania "idę do pracy", a nie "do roboty", przynajmniej ci z kierownictwa.
 5 
 2 
odpowiedz zgłoś
do AdAm AdAm zapomniałeś kolego napisać - "Jestem Bogiem". Strona super a geoportal w końcu zaczął działać. Od tygodnia obserwuję i używam w robocie i działa jak burza.
 5 
 4 
odpowiedz zgłoś
ktoś to projektował? ile kosztowało? TRZY PODSTAWOWE WADY samej strony www: 1)25% ekranu na SG to niebieskie tło, zacne logo projektu i okienko szukania [strata cennego miejsca] 2) prawie 50% ekranu nudne 4 bannerki, które przekierowują na teksty, teorie i różne "widzi mi się" Urzędu [strata najważniejszego miejsca na stronie www], 3) treść istotną dla użytkownika odnajduję po przewinięciu strony na dół... to nie koniec, ale szkoda czasu na pisanie dalej. Kiedy Urząd zacznie robić coś dla ludzi a mniej dla siebie? Projekty mają być dla nas podatników a nie dla uzasadnienia rozpasanej do granic absurdu administracji! Kiedy potężne projekty będą najprzyjemniej przyjazne graficznie? Kiedy będą jakieś testy usability zanim ktoś podejmie decyzję "go online"?
 7 
 6 
odpowiedz zgłoś
Brawo Jest przejrzyście i naprawdę zapowiada się świetnie. Wyszukiwanie działek bezcenne:)
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
Udało się :) Zaiste, tło super. Proponuję obejrzeć mapę w okolicy śląska w różnych skalach, a potem ten sam obszar w maps.google.pl. Wniosek - komercja robi o niebo czytelniejsze mapy od geodetów! Czy na pewno się udało? Według mnie nie. Spróbujcie poszperać w serwisie na tablecie. Niemniej życzę nowemu portalowi szerokiego wykorzystania przez świadomych użytkowników IIP.
 4 
 2 
odpowiedz zgłoś
Wreszcie coś dla ludzi. Więcej napiszę jak sobie potestuję lecz wygląda to wszystko obiecująco.
 3 
 7 
odpowiedz zgłoś
Gwiazdy bardzo ładne tło widzę. Cieszę się, że wreszcie się coś GGK udało!
 3 
 5 
odpowiedz zgłoś
Gratulacje Ładne - gratulacje dla GUGIK i Wykonawcy.
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
26 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS