Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2013-11-22| Teledetekcja

Magnetyczne trio wystartowało

Dziś (22 listopada) z powodzeniem wystrzelono trzy europejskie satelity Swarm, których zdaniem będzie zbadanie z niestosowaną dotychczas szczegółowością ziemskiego pola magnetycznego. Ma to pomóc lepiej zrozumieć zarówno atmosferę, jak i wnętrze naszej planety.


Magnetyczne trio wystartowało

Dwa aparaty mają się znaleźć na wysokości 460 km, a trzeci – 80 km wyżej. Co ciekawe, dotarcie na docelowe orbity zajmie im aż kilka miesięcy, bo rakieta nośna wyniosła je na pułap 490 km, a dalej satelity muszą się poruszać przy pomocy prostych silników na freon.

Swarm ma być kontynuacją duńskiej misji Ørsted i niemieckiej CHAMP. Przedsięwzięcie jest częścią większego projektu obserwacji Ziemi realizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) pod nazwą Earth Explorer. Aparaty wyposażono w następujące instrumenty:
• VFM (Vector Field Magnetometer) do pomiaru wektorów pola magnetycznego;
• ASM (Absolute Scalar Magnetometer) służący do kalibracji VFM;
• EFI (Electric Field Instrument), który będzie mierzył gęstość jonów, prędkość dryftu oraz pole elektryczne;
• akcelerometr (ACC) do pomiaru parametrów nie związanych z grawitacją, takich jak opór powietrza, wpływ wiatru, albedo Ziemi czy ciśnienie promieniowania słonecznego,
• LRR (Laser Range Reflector) – pryzmaty umożliwiające pomiar odległości od stacji pomiarowych do satelity.

Gromadzone przez 4 lata dane o sile i kierunku pola magnetycznego pozwolą lepiej zrozumieć m.in.: procesy zachodzące we wnętrzu Ziemi, przewodność elektryczną płaszcza, prądy jonosferyczne i magnetosferyczne, a nawet cyrkulację wód oceanicznych. Naukowcy liczą także, że dzięki Swarm uda się stwierdzić, dlaczego ziemskie pole magnetyczne słabnie.

Źródło: ESA, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama