wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-11-15| GIS, Mapy, Teledetekcja

Deforestacja w najwyższej rozdzielczości

Korzystając z 654 178 zdjęć satelitarnych Landsat, firma Google wspólnie ze Służbą Geologiczną USA (USGS) i naukowcami z Uniwersytetu w Maryland opracowała najbardziej szczegółową mapę deforestacji świata.


Deforestacja w najwyższej rozdzielczości

Po raz pierwszy zaprezentowano ją wczoraj (14 listopada) w magazynie „Science”. Do jej stworzenia użyto zdjęć satelitarnych pozyskiwanych w latach 2000-12 przez amerykańską konstelację Landsat. Metodykę przetworzenia obrazów opracowali naukowcy z Uniwersytetu w Maryland, z kolei automatyczną analizę tak ogromnej ilości danych wykonały serwery Google’a z wykorzystaniem rozwiązania Earth Engine. Jak chwali się korporacja, jeden komputer potrzebowałby na to zadanie aż 15 lat!

Obliczenia wykazały, że od 2000 roku na całym świecie wycięto aż 2,3 mln km kw. lasów, a zasadzono tylko 800 tys. km. Całkowity bilans jest więc zdecydowanie ujemy i wynosi 1,5 mln km kw. – to mniej więcej tyle, co powierzchnia Alaski!

Wyniki analizy zdjęć z Landsatów zaprezentowano na internetowej mapie bazującej na Google Maps. Pokazuje ona cztery kategorie obszarów: zalesione, wylesione, wylesione, a następnie zalesione oraz lasy niezmienione w badanym okresie. Opracowanie wzbogacono ponadto o zakładkę zwracającą użytkownikowi uwagę na najbardziej spektakularne i nietypowe przykłady deforestacji w różnych zakątkach świata.

Jak zapewniają uczestnicy projektu, mapa będzie aktualizowana co roku.

Źródło: Google LatLong, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
wnioski bardzo dobre opracowanie i daje dużo do myślenia !!!:( osobiście uważam, że wylesianie to jeden z głównych czynników zmian klimatu, niestety wszyscy skupiają się na CO2
 1 
odpowiedz zgłoś
jest przecież link w nagłówku, a na stronie z mapą jest i legenda
 1 
odpowiedz zgłoś
O temacie A gdzie legenda? Co oznaczają kolory? Pisanie o niczym, w dodatku nie można zobaczyć większej mapy.
 1 
odpowiedz zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS