|2013-11-14|
GIS, Teledetekcja, Edukacja
Geodeci z WAT-u kupili czwartego drona
Wojskowa Akademia Techniczna udzieliła zamówienia na zakup bezzałogowego, lotniczego systemu pozyskiwania danych fotogrametrycznych Trimble UX5 wraz z oprogramowaniem do przetwarzania danych. System jest już w Zakładzie Teledetekcji i Fotogrametrii na Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT.
Platformę dostarczyła krakowska firma Geotronics Polska, która jest autoryzowanym dystrybutorem sprzętu firmy Trimble w Polsce. Składa się one z korpusu napędzanego silnikiem elektrycznym, elektronicznego systemu sterującego, nawigacyjnego oraz kamery cyfrowej. System wyposażono w kamerę cyfrową (16,1 Mpix), która posiada wysokiej jakości sensor oraz jasny obiektyw, umożliwiając przy tym pozyskanie bardzo ostrych i wysokorozdzielczych radiometrycznie zdjęć nawet w słabych warunkach oświetleniowych.
UX5 osiąga pułap od 75 do 750 metrów nad ziemią, co umożliwia pozyskiwanie zdjęć z rozdzielczością terenową od 2,4 do 24 cm. Przy średnim pokryciu wzajemnym zdjęć na poziomie 80% możliwe jest zobrazowanie w czasie jednego nalotu terenu o powierzchni od 0,8 (wysokość lotu 75 m) do 12,7 km kw. (dane podane przez producenta).
Najnowszy zakup jest już czwartym bezzałogowym statkiem latającym, jakim dysponuje Zakład. Ponadto w niedalekiej przyszłości zaplecze sprzętowe zostanie uzupełnione o ultralekką platformę napędzaną silnikiem spalinowym zdolną do wykonywania lotów trwających nawet do 5 godzin. Co więcej, bezzałogowe statki latające zostaną wyposażone w sensory optoelektroniczne obrazowania wielospektralnego. Takie konstrukcje pozwolą na realizację przez pracowników Zakładu Teledetekcji i Fotogrametrii badań prowadzonych w ramach budowy „innowacyjnego systemu teledetekcyjnego monitoringu zanieczyszczeń rzek, wód stref przybrzeżnych oraz obszarów powodziowych” (IRAMSWater). Projekt ten jest finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Damian Wierzbicki
|