wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-11-14| GIS, Teledetekcja, Edukacja

Geodeci z WAT-u kupili czwartego drona

Wojskowa Akademia Techniczna udzieliła zamówienia na zakup bezzałogowego, lotniczego systemu pozyskiwania danych fotogrametrycznych Trimble UX5 wraz z oprogramowaniem do przetwarzania danych. System jest już w Zakładzie Teledetekcji i Fotogrametrii na Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT.


Geodeci z WAT-u kupili czwartego drona

Platformę dostarczyła krakowska firma Geotronics Polska, która jest autoryzowanym dystrybutorem sprzętu firmy Trimble w Polsce. Składa się one z korpusu napędzanego silnikiem elektrycznym, elektronicznego systemu sterującego, nawigacyjnego oraz kamery cyfrowej. System wyposażono w kamerę cyfrową (16,1 Mpix), która posiada wysokiej jakości sensor oraz jasny obiektyw, umożliwiając przy tym pozyskanie bardzo ostrych i wysokorozdzielczych radiometrycznie zdjęć nawet w słabych warunkach oświetleniowych.

UX5 osiąga pułap od 75 do 750 metrów nad ziemią, co umożliwia pozyskiwanie zdjęć z rozdzielczością terenową od 2,4 do 24 cm. Przy średnim pokryciu wzajemnym zdjęć na poziomie 80% możliwe jest zobrazowanie w czasie jednego nalotu terenu o powierzchni od 0,8 (wysokość lotu 75 m) do 12,7 km kw. (dane podane przez producenta).

Najnowszy zakup jest już czwartym bezzałogowym statkiem latającym, jakim dysponuje Zakład. Ponadto w niedalekiej przyszłości zaplecze sprzętowe zostanie uzupełnione o ultralekką platformę napędzaną silnikiem spalinowym zdolną do wykonywania lotów trwających nawet do 5 godzin. Co więcej, bezzałogowe statki latające zostaną wyposażone w sensory optoelektroniczne obrazowania wielospektralnego. Takie konstrukcje pozwolą na realizację przez pracowników Zakładu Teledetekcji i Fotogrametrii badań prowadzonych w ramach budowy „innowacyjnego systemu teledetekcyjnego monitoringu zanieczyszczeń rzek, wód stref przybrzeżnych oraz obszarów powodziowych” (IRAMSWater). Projekt ten jest finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Damian Wierzbicki


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
orbitery I to jest sedno sprawy. Kupią z Izraela z nadzieją że szef pojedzie na wycieczkę, od Polaka nie kupią a mieli ofertę 3 lata od polskich konstruktorów którzy wrócili z zagranicy temu to udawali że to nie może działać, a działało już wtedy. Taki orbiter robi kilka osób w miesiąc, a pracę za to traci kilku inżynierów w Polsce.
 1 
odpowiedz zgłoś
orbitery Warto zauważyć, że orbitery są produkcji izraelskiej, a geodeci-fotogrametrzy nie są o konstruowania samolotów, tylko przetwarzania danych pozyskanych z kamer zamontowanych na platformach.
 1 
odpowiedz zgłoś
Przez tych ludzi musimy wyjeżdzać. Ignorowanie polskich produktów to kradzież na pokoleniu wyżu demograficznego. Polski Pteryx obsługuje 5-6 systemów obróbki danych i jest dostępny od 2010 ale plebs nie uznaje wyższości i KAŻDY grosz wydadzą za granicę byle wszystko zdechło tylko nie oni.
 2 
 6 
odpowiedz zgłoś
temat Jak im oferowałem w 2009 porównywalny za 2000EUR to nie chcieli. To normalnie [FRAGMENT USUNIĘTY PRZEZ ADMINISTRATORA], ja nie założyłem rodziny a oni chcą być jedyni za cenę mojego życia.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
Oprogramowanie Samolot to nie problem, tutaj bardziej chodzi o oprogramowanie do przetwarzania danych.
 1 
odpowiedz zgłoś
A zbudować się nie da? Buduję sobie samoloty z kamerami zdolne do lotów autonomicznych za swoje zaskórniaki a są to kwoty stanowiące pewnie mniej niż promile wartości tego zamówienia... a studenci z WATu nie potrafią zbudować własnej konstrukcji???? Do roboty! Patrz chociażby wykorzystywane w Afganistanie polskie "Orbitery"
 3 
 3 
odpowiedz zgłoś
6 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS