wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-11-13| GIS, Mapy, Teledetekcja, Firma

GIS na pomoc Filipinom

W zeszłym tygodniu supertajfun Haiyan (Yolanda) spustoszył część Filipin, zabijając nawet 10 tys. mieszkańców. Swoją pomoc w usuwaniu skutków tego kataklizmu zadeklarowały firmy z branży geoprzestrzennej.


GIS na pomoc Filipinom

Firma DigitalGlobe, właściciel konstelacji wysokorozdzielczych satelitów teledetekcyjnych, udostępniła narzędzie Tomnod, za pomocą którego internauci mogą analizować zobrazowania zniszczonych regionów i oznaczać na nich największe szkody. Spółka aktywowała ponadto usługę FirstLook, w ramach której w kilka dni pozyskała i dostarczyła zdjęcia dla 19 tys. km kw. najbardziej poszkodowanych obszarów.

Google opracował z kolei specjalny serwis poświęcony tajfunowi. Jednym z jego elementów jest interaktywna mapa, za pomocą której Filipińczycy mogą znaleźć w swojej okolicy miejsca, gdzie udzielana jest pomoc i schronienie. Wykonano ją tak, by można ją było przeglądać również na urządzeniach mobilnych oraz umieszczać na własnych stronach internetowych.

Własną interaktywną mapę opracowała firma Esri (będąca członkiem Digital Humanitarian Network) wspólnie z grupami Standby Task Force oraz GISCorps. Jej głównym celem jest prezentacja zdjęć publikowanych z odpowiednim tagiem na portalach społecznościowych Twitter i Facebook oraz na portalach informacyjnych czy prywatnych stronach. Mapa bazuje na platformie MicroMapper.

Jeszcze na dwa dni przed uderzeniem tajfunu za kartowanie Filipin wzięli się wolontariusze z projektu OpenStreetMap. W ciągu kilku dni ponad sto osób wprowadziło do zasobów OSM m.in. blisko 30 tys. budynków. Dane te są na bieżąco publikowane w różnych formatach na stronie projektu.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS