wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-11-07| GIS, Teledetekcja, Firma, Edukacja, Instytucje

Drony w służbie przyrody i bezpieczeństwa

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych, firma Trigger Composites zajmująca się produkcją bezzałogowych statków latających (BSL) oraz firma Fotomapy – wykonawca ortofotomap i modeli terenu ze zdjęć z BSL, podpisali listy intencyjne. Dzięki porozumieniu już wkrótce drony pomogą rozwiązywać problemy związane z inżynierią środowiska, zarządzaniem przestrzenią czy bezpieczeństwem narodowym.


Drony w służbie przyrody i bezpieczeństwa

– W prostocie jest piękno, a ten projekt jest prosty. Technologia BSL była do tej pory wykorzystywana przede wszystkim przez wojsko. Zastosowanie jej w dziedzinach cywilnych i naukowych jest logicznym krokiem rozwoju tej techniki – powiedział Maciej Zarański, koordynator i inicjator projektu. – Zaangażowanie dwóch wrocławskich uczelni o profilach przyrodniczym i cywilno-wojskowym oraz dwóch podkarpackich firm z Doliny Lotniczej zajmujących się produkcją BSL i zbieraniem oraz analizą danych to optymalnie dobrana drużyna – dodał, wskazując także na udział w projekcie grupy studentów.

– Technika dronów jest znana i stosowana od dłuższego czasu – powiedział z kolei sygnatariusz listu prof. Bernard Kontny, dziekan Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji. – Zależy nam jednak, i taki jest cel tego projektu, by rozszerzyć ich zastosowanie, by prowadzić prace badawcze niezawężające spektrum zastosowań technologii do spraw związanych z bezpieczeństwem narodowym – wyjaśnił dziekan.

Tomasz Maik, przedstawiciel firm Fotomapy i Trigger Composites, wskazał zalety technologii: – Koszt tych rozwiązań nie jest wysoki. Pozyskiwane za pomocą dronów dane odpowiadają tym, które gromadzone są dzięki innym, droższym rozwiązaniom. Do tego takie bezzałogowe samoloty można w teren wysyłać tak często, jak wymaga tego sytuacja, na przykład w czasie zagrożenia powodziowego czy imprez masowych – wyjaśnił Maik.

– Dane to jeszcze nie wszystko – wskazał z kolei ppłk dr Józef Ledzianowski z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych. – Problem przy realizacji tego typu przedsięwzięć polega na interpretacji informacji i przekazaniu osobom decyzyjnym. Taki system powiązań będziemy w projekcie opracowywać – zapewnił.

Projekt KOS – Kontrola, Ochrona, Środowisko, dotyczy wdrożenia systemu bezzałogowych statków latających, które będą monitorowały i prognozowały zagrożenia środowiskowe oraz zapewniały bezpieczeństwo regionalne. Podpisanie listów intencyjnych jest kolejnym etapem realizacji projektu związanego z BSL. Deklarację współpracy między WSOWL i UP podpisali 9 kwietnia br. komendant płk prof. Mariusz Wiatr i rektor prof. Roman Kołacz. W międzyczasie powołany został międzyuczelniany zespół do realizacji projektu. W jego skład weszli: dr Łukasz Pardela, dr Olgierd Kempa i dr Piotr Gołuch ze strony UP we Wrocławiu oraz ppłk dr Józef Ledzianowski, ppłk dr Marek Pytel i mjr dr Artur Duchaczek ze strony WSOWL.

Źródło: UP we Wrocławiu


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS