wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2013-11-05| GIS, Mapy, Prawo

Dane pogodowe nie są informacją publiczną

Dane gromadzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej są płatne i nie można ich udostępniać na zasadach określonych w ustawie o dostępie do informacji publicznej – orzekł w zeszłym tygodniu Naczelny Sąd Administracyjny.


Dane pogodowe nie są informacją publiczną

Sprawę opisuje portal TVNMeteo.pl. Wniosek do IMGW o udostępnienie danych ze stacji synoptycznych złożył Szymon Osowski, prezes Stowarzyszenia Sieć Obywatelska Watchdog Polska. Instytut zażądał jednak za nie aż 3 mln zł, co ma wynikać z zapisów Prawa wodnego. Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a ten przyznał rację Instytutowi. Podobnie orzekł w październiku br. Naczelny Sąd Administracyjny. Jak uzasadniał swoją decyzję sędzia, badania IMGW w rozumieniu obowiązujących przepisów nie są informacją publiczną.

Dodajmy, że podobne postępowanie toczyło się także w kwestii udostępniania danych z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. O bezpłatne przekazanie bazy danych obiektów topograficznych wnioskowali administratorzy serwisu DobraUlica.pl, GUGiK zażądał jednak za nie opłaty. Początkowo WSA stwierdził, że BDOT należy uznać za informację publiczną, ale ostatecznie NSA zawyrokował, że pierwszeństwo mają tu zapisy Prawa geodezyjnego i kartograficznego, które za korzystanie z PZGiK przewidują opłaty.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Szkoda słów... Szkoda słów...

złodziejstwo złodziejstwo, żeby na pogodzie zarabiał IMiGW, który jest finansowany z pieniedzy publicznych. W Niemczech czy USA takie dane są bezpłatne.

każdorazowe wejście na serwis pogodynka pl (na strony codgiku i gugiku) powinno być płatne smsem za 30zł za minute; ależ w zacofanym kraju przyszło nam żyć :(

3 komentarzezobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt