wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Jak skanowano największy atlas świata
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2013-11-04| GIS, Mapy, Prawo, Instytucje

Dane z PZGiK dla policji i pogotowia

Podczas zeszłotygodniowego posiedzenia (29 października) Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma kompleksowo unormować zagadnienia dotyczące systemu powiadamiania ratunkowego, w tym zapewnić mu dostęp do danych przestrzennych.


Dane z PZGiK dla policji i pogotowia <br />
fot. GUGiK
fot. GUGiK

W ustawie o systemie powiadamiania ratunkowego wskazano organy właściwe w sprawach powiadamiania ratunkowego, ich zadania oraz organizację systemu, a także określono wymogi, jakie muszą spełnić operatorzy numerów alarmowych, zasady ich szkolenia oraz sposób finansowania systemu.

Projekt przewiduje, że centra powiadamiania ratunkowego (CPR) będą miały zapewniony bezpłatny dostęp do danych z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego oraz związanych z nimi usług sieciowych. Ustawa ma ponadto wprowadzić do Prawa geodezyjnego i kartograficznego nowy zapis mówiący, że:
„Główny Geodeta Kraju, we współpracy z innymi podmiotami realizującymi zadania publiczne, utrzymuje i rozbudowuje system umożliwiający dostęp do danych przestrzennych, będący systemem teleinformatycznym pozwalającym w szczególności na:
1) udostępnienie interfejsu komunikacyjnego łączącego infrastrukturę teleinformatyczną centralnego zasobu geodezyjnego i kartograficznego z systemami teleinformatycznymi podmiotów realizujących zadania publiczne za pomocą zbiorów danych przestrzennych centralnego zasobu geodezyjnego kartograficznego;
2) łączenie zbiorów danych przestrzennych centralnego zasobu geodezyjnego i kartograficznego oraz związanych z tymi zbiorami usług sieciowych ze zbiorami i usługami danych przestrzennych utrzymywanymi za pomocą systemów teleinformatycznych przez podmioty, o których mowa w pkt 1, a także przetwarzanie połączonych zbiorów danych oraz dokonywanie na nich analiz przestrzennych.”

Jak w komunikacie prasowym wyjaśnia Centrum Informacyjne Rządu, CPR będą wspomagane przez system teleinformatyczny, którego jednym z elementów będzie Uniwersalny Moduł Mapowy. Przypomnijmy, że jest to rozwiązanie opracowane na zlecenie GUGiK przez Intergraph Polska w ramach projektu Geoportal 2. Ma ono zapewniać dostęp do baz teleadresowych, danych geograficznych oraz szczegółowych wektorowych podkładów mapowych.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
proszę http://inspire-geoportal.ec.europa.eu/editor/# Po prawej się mozna przełączyć na język polski. Bez żadnych aplikacji, w razie pytań i uwag co do jakości proszę wskazać źródło linka.

ciekawnik to może ja odpowiem: minister transportu pisał do nas, że jak chcemy korzystać z generatora metadanych, to musimy "pozyskać licencję na Geomedia Desktop". Za stary jestem na takie opowieści.

A dlaczego miałby mieć geomedia ?

zapewne milczeniem pominięto, że każdy, kto nie załapie się na listę, będzie musiał mieć geomedia:) straże miejskie, OSP itd. Gratuluję prezesom sprytnych ruchów. Z tego co do mnie dotarło, to nie jedyna sytuacja, gdzie sugeruje się posiadanie geomediów.

4 komentarzezobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt