Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2013-10-24| GIS, Mapy, Prawo

Wszystkie sieci telekomunikacyjne będą na jednej mapie

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji opublikowało do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia, które zakłada m.in. stworzenie systemu przechowującego dane przestrzenne o krajowych sieciach telekomunikacyjnych.


Wszystkie sieci telekomunikacyjne będą na jednej mapie

Akt ten zakłada uruchomienie Systemu Informacyjnego o Infrastrukturze Szerokopasmowej, który będzie zawierać dane o infrastrukturze telekomunikacyjnej, publicznych sieciach telekomunikacyjnych oraz budynkach. Jako przestrzenne dane referencyjne będzie wykorzystywać zbiory krajowej infrastruktury informacji przestrzennej za pomocą usług sieciowych. System ten ma oferować mapy:
• dla całego kraju w skalach 1:500 000 i 1:1 000 000;
• dla poszczególnych województw w skalach 1:100 000 i 1:250 000;
• dla poszczególnych powiatów w skalach 1:25 000 i 1:50 000;
• dla poszczególnych gmin w skali 1:10 000.

Opracowania te mają zawierać przede wszystkim
1) przebieg szkieletowych, dystrybucyjnych i dostępowych sieci telekomunikacyjnych ze wskazaniem rodzaju technologii, w jakiej zostały wykonane;
2) lokalizacje węzłów, systemów transmisyjnych i punktów styku publicznych sieci telekomunikacyjnych oraz budynków umożliwiających kolokację;
3) pokrycie infrastrukturą telekomunikacyjną, ze wskazaniem technologii i jej elementów;
4) pokrycie usługami telefonicznymi oraz transmisji danych zapewniającymi szerokopasmowy dostęp do internetu i usługami rozprowadzania programów radiowych i telewizyjnych.

Jak wyjaśnia resort cyfryzacji, rozporządzenie ma na celu zapewnienie wiarygodnego źródła informacji o pokryciu Polski istniejącą infrastrukturą telekomunikacyjną i publicznymi sieciami telekomunikacyjnymi. Dodatkowo wyniki corocznych inwentaryzacji będą wiarygodnym źródłem informacji w celu wyznaczania obszarów potrzebujących wsparcia ze środków unijnych.

Celem rozszerzenia zakresu zbieranych danych o usługi oferowane i świadczone oraz informacje dotyczące adresów lub współrzędnych geograficznych budynków i budowli, w których występuje zakończenie sieci przewodowej lub zainstalowany jest terminal sieci bezprzewodowej, jest pozyskanie informacji, które umożliwiają dokonanie oceny stopnia penetracji usługami szerokopasmowymi oraz konkurencyjności w wybranych regionach kraju. Dzięki temu prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie dysponował informacjami o świadczonych usługach telekomunikacyjnych i ich dostępności dla użytkownika końcowego bez konieczności każdorazowego wzywania przedsiębiorców do przekazywania informacji.

Nowe przepisy mają sprawić, że inwentaryzacja będzie bardziej kompletna. Dane będą bowiem przekazywane przez wszystkie główne kategorie podmiotów działających na rynku telekomunikacyjnym w kraju. Dotychczas były dostarczane tylko na wezwanie prezesa UKE.

Źródło: MAC, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama