wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-10-15| GIS, Software

CLAVIN: otwarty software wyszuka toponimy w tekście

Amerykańska firma Berico Technologies udostępniła na wolnej licencji oprogramowanie CLAVIN 1.0 służące do automatycznego wyszukiwania nazw geograficznych w plikach tekstowych.


CLAVIN: otwarty software wyszuka toponimy w tekście <br />
Wynik analizy w programie CLAVIN
Wynik analizy w programie CLAVIN

Zasada działania aplikacji CLAVIN (Cartographic Location And Vicinity INdexer) jest prosta. Użytkownik wczytuje plik tekstowy, a następnie software automatycznie wyszukuje w nim nazwy geograficzne. Jak zapewniają twórcy tego rozwiązania, oprogramowanie jest szybkie, proste w użyciu i może obsłużyć nawet duże zbiory danych. Co więcej, powinno wychwycić błędną pisownię, a gdy dany toponim odnosi się do wielu obiektów (np. Springfield czy Portland), na podstawie reszty tekstu samodzielnie stwierdzi, o jaką lokalizację w tym przypadku chodzi.

CLAVIN nie jest samodzielną aplikacją, ale biblioteką, którą można integrować z innymi programami. Jej kod źródłowy dostępny jest na wolnej licencji Apache 2.0, do pobrania ze strony producenta.

Prace nad CLAVIN-em trwały 18 miesięcy. Wśród użytkowników oprogramowania jest m.in. MIT Center for Civic Media. Rozwiązanie zostało ponadto wyróżnione przez Northern Virginia Technology Council nagrodą „Destination Award”.

Źródło: Berico Technologies


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Błąd w nazwie oprogramowania Nazwa tego oprogramowania to CLAVIN, a nie CALVIN.
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS