wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-10-14| Geodezja, GIS, Mapy, Software

GoKart zgodny z GESUT i BDOT500

Firma GeoX z Dolnego Śląska kończy prace nad wersją 2.0 programu geodezyjnego GoKart. Wydanie to dostosowano do nowych regulacji ws. baz GESUT, BDOT500 oraz mapy zasadniczej.


GoKart zgodny z GESUT i BDOT500

Na razie opublikowano wersję beta tej aplikacji. Współpracuje ona z programami AutoCAD oraz IntelliCAD, a wkrótce z jej zalet będą mogli korzystać również użytkownicy MicroStation. Planowany termin premiery wersji finalnej to grudzień br.

Jak zaznacza producent, zmiany są dość rewolucyjne. GoKart w pierwszej wersji był programem nastawionym na tworzenie mapy wektorowej, bez opcji związanych z obiektowością i zapisem atrybutów bazodanowych. Opublikowanie nowego rozporządzenia pokazało jednak, że od obiektowości nie da się uciec. Wersja 2.0 jest więc programem do tworzenia zarówno map wektorowych, jak i obiektowych, w zależności od użytej konfiguracji.

Program został tak skonstruowany, aby podczas pracy można było uzyskać podobną wydajność jak przy kreśleniu mapy wektorowej, tworząc jednocześnie mapę zawierającą atrybuty wymagane przez schematy aplikacyjne rozporządzenia. Praca z programem wygląda podobnie jak w pierwszej wersji – użytkownik wybiera żądany element z listy i kreśli go na rysunku CAD. Różnica polega na tym, że po wykreśleniu elementu pojawia się okno atrybutów. Zwykle nie trzeba zmieniać żadnych atrybutów, gdyż automatycznie przyjmowane są najbardziej prawdopodobne wartości.

Istotnym ułatwieniem w porównaniu z innymi systemami obiektowymi jest mechanizm automatycznego wykrywania obszarów pokrycia terenu. Na przykład, kreśląc obiekt Jezdnia nie trzeba kreślić linii po wszystkich punktach tworzących obrys. W praktyce obszar jezdni jest ograniczony innymi elementami np. krawężnikiem, murkiem oporowym, linią trawnika. Wystarczy, że użytkownik wykreśli te elementy i umieści tekst etykiety jezdni wewnątrz obszaru ograniczonego przez te elementy. Podczas eksportu do GML obszar taki zostanie automatycznie wykryty i wyeksportowany jako powierzchnia.

Nowa wersja to również odświeżony wygląd oraz wiele różnych udoskonaleń poprawiających komfort pracy. Oprócz definicji symboli i linii umożliwiających kreślenie mapy zgodnej z nowym rozporządzeniem, dołączono do programu interaktywny katalog obiektów mapy zasadniczej.

Źródło: GeoX


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS