|2013-10-14|
Geodezja, GIS, Mapy, Software
GoKart zgodny z GESUT i BDOT500
Firma GeoX z Dolnego Śląska kończy prace nad wersją 2.0 programu geodezyjnego GoKart. Wydanie to dostosowano do nowych regulacji ws. baz GESUT, BDOT500 oraz mapy zasadniczej.
Na razie opublikowano wersję beta tej aplikacji. Współpracuje ona z programami AutoCAD oraz IntelliCAD, a wkrótce z jej zalet będą mogli korzystać również użytkownicy MicroStation. Planowany termin premiery wersji finalnej to grudzień br.
Jak zaznacza producent, zmiany są dość rewolucyjne. GoKart w pierwszej wersji był programem nastawionym na tworzenie mapy wektorowej, bez opcji związanych z obiektowością i zapisem atrybutów bazodanowych. Opublikowanie nowego rozporządzenia pokazało jednak, że od obiektowości nie da się uciec. Wersja 2.0 jest więc programem do tworzenia zarówno map wektorowych, jak i obiektowych, w zależności od użytej konfiguracji.
Program został tak skonstruowany, aby podczas pracy można było uzyskać podobną wydajność jak przy kreśleniu mapy wektorowej, tworząc jednocześnie mapę zawierającą atrybuty wymagane przez schematy aplikacyjne rozporządzenia. Praca z programem wygląda podobnie jak w pierwszej wersji – użytkownik wybiera żądany element z listy i kreśli go na rysunku CAD. Różnica polega na tym, że po wykreśleniu elementu pojawia się okno atrybutów. Zwykle nie trzeba zmieniać żadnych atrybutów, gdyż automatycznie przyjmowane są najbardziej prawdopodobne wartości.
Istotnym ułatwieniem w porównaniu z innymi systemami obiektowymi jest mechanizm automatycznego wykrywania obszarów pokrycia terenu. Na przykład, kreśląc obiekt Jezdnia nie trzeba kreślić linii po wszystkich punktach tworzących obrys. W praktyce obszar jezdni jest ograniczony innymi elementami np. krawężnikiem, murkiem oporowym, linią trawnika. Wystarczy, że użytkownik wykreśli te elementy i umieści tekst etykiety jezdni wewnątrz obszaru ograniczonego przez te elementy. Podczas eksportu do GML obszar taki zostanie automatycznie wykryty i wyeksportowany jako powierzchnia.
Nowa wersja to również odświeżony wygląd oraz wiele różnych udoskonaleń poprawiających komfort pracy. Oprócz definicji symboli i linii umożliwiających kreślenie mapy zgodnej z nowym rozporządzeniem, dołączono do programu interaktywny katalog obiektów mapy zasadniczej.
Źródło: GeoX
|