wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Skaning ułatwi modernizację statku
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2013-10-12| Mapy

Dwie największe wyspy Nowej Zelandii wreszcie mają nazwę

Władze Nowej Zelandii po dwóch wiekach postanowiły wreszcie naprawić błąd swoich poprzedników i oficjalnie nadały nazwę największym wyspom tego kraju.


Dwie największe wyspy Nowej Zelandii wreszcie mają nazwę

W zasadzie już od początku XIX wieku wszyscy kartografowie są zgodni, że najważniejsze wyspy Nowej Zelandii to Wyspa Południowa i Wyspa Północna. Przez przeoczenie fakt ten nie miał jednak odzwierciedlenia w państwowym prawodawstwie.

Jak skomentował podjętą niedawno decyzję minister odpowiedzialny za kataster Maurice Williamson, nazwy te są integralną częścią identyfikacji kultorowej Nowozelandczyków, tak więc ich urzędowe potwierdzenie było czymś naturalnym.

Dodajmy jednak, że gdy wyspy te dopiero zaczynały być kolonizowane, nazywano je również: New Ulster lub Aeheinomouwe (W. Północna) oraz New Munster lub Touypoenammu (W. Południowa). Z kolei rdzenni mieszkańcy, czyli Maorysi, do dziś stosują nazwy Te Ika-a-Maui (ryba boga Maui) oraz Te Waipounami (rzeka zielonych skał).

Źródło: Web.de, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt