wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-10-10| Mapy, Teledetekcja

Panoramy wkrótce w Panoramie Firm

Eniro Poland, właściciel marki Panorama Firm, postanowił dodać do swoich map zdjęcia panoramiczne, które wykonać ma holenderska firma CycloMedia.


Panoramy wkrótce w Panoramie Firm
O spotkaniu z jej przedstawicielem, kierowcą samochodu wykonującego zdjęcia, możemy przeczytać w artykule Grzegorza Marczaka, pasjonata nowych technologii i blogera na Antyweb.pl.

CycloMedia – w odróżnieniu od Google, które na swoich samochodach zamontowane ma 8 kamer – używa tylko dwóch, ale o kącie widzenia 185 stopni każda. Jak zauważa autor, dzięki zastosowaniu podobnych kamer otrzymuje się ponoć lepszy efekt niż na Street View od Google – nie widać przeskoków między zdjęciami. Obecnie sprzęt holenderskiej firmy nie może jednak robić zdjęć w słoneczne dni (niedługo spodziewany jest upgrade kamer).

System CycloMedia składa się z komputera zainstalowanego w bagażniku, kamer, czujników światła i dużego ekranu zamontowanego na desce rozdzielczej, dzięki któremu kierowca może na bieżąco obserwować na mapie sfotografowane już ulice, przeglądać wykonane zdjęcia oraz kasować do pięciu ujęć wstecz. W przypadku złych warunków pogodowych czy też przekroczenia prędkości maksymalnej, system wyłącza kamery. Autor artykułu podkreśla również, że samochód do robienia tego typu zdjęć powinien być na benzynę – diesel powoduje bowiem drgania, które widoczne są potem na zdjęciach

Jak czytamy dalej, zdjęcia ujęcia wykonywane są co 5 metrów z obu kamer jednocześnie. Przy dobrych warunkach pogodowych samochód może jechać – jednocześnie wykonując zdjęcia – nawet z prędkością 84 km/h. Ponoć dwa samochody – bo tyle firma CycloMedia ma ich w Warszawie – przy sprzyjającej aurze są w stanie obfotografować całe miasto w dwa tygodnie.

Zdjęcia panoramiczne mają zostać opublikowane na początku przyszłego roku zarówno na mapach w wyszukiwarce lokalnej Panoramafirm.pl, jak i w aplikacji mobilnej dostępnej dla telefonów komórkowych i tabletów.

Więcej o mobilnym systemie kartowania firmy CycloMedia oraz o projektach zrealizowanych przez nią w Polsce pisaliśmy w miesięczniku GEODETA (9/2011).

Źródło: Antyweb.pl, DC


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
google google czytaj NSA, DIA, CIA itd., itp. :) :)
odpowiedz zgłoś
ale ale też jak Google korzystają z Oplów :). Apropo, jechał ktoś kiedyś obok samochodu google :) Całkowity zanik sygnału w promieniu 10 m wokół ich samochodu - na pewno w odbiorniku radiowym :)
odpowiedz zgłoś
Jakie miasta zostaną sfotografowane? W jakim terminie?
odpowiedz zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS