wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Symulacja przerwania wału powodziowego
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2013-10-10| Mapy, Teledetekcja

Panoramy wkrótce w Panoramie Firm

Eniro Poland, właściciel marki Panorama Firm, postanowił dodać do swoich map zdjęcia panoramiczne, które wykonać ma holenderska firma CycloMedia.


Panoramy wkrótce w Panoramie Firm
O spotkaniu z jej przedstawicielem, kierowcą samochodu wykonującego zdjęcia, możemy przeczytać w artykule Grzegorza Marczaka, pasjonata nowych technologii i blogera na Antyweb.pl.

CycloMedia – w odróżnieniu od Google, które na swoich samochodach zamontowane ma 8 kamer – używa tylko dwóch, ale o kącie widzenia 185 stopni każda. Jak zauważa autor, dzięki zastosowaniu podobnych kamer otrzymuje się ponoć lepszy efekt niż na Street View od Google – nie widać przeskoków między zdjęciami. Obecnie sprzęt holenderskiej firmy nie może jednak robić zdjęć w słoneczne dni (niedługo spodziewany jest upgrade kamer).

System CycloMedia składa się z komputera zainstalowanego w bagażniku, kamer, czujników światła i dużego ekranu zamontowanego na desce rozdzielczej, dzięki któremu kierowca może na bieżąco obserwować na mapie sfotografowane już ulice, przeglądać wykonane zdjęcia oraz kasować do pięciu ujęć wstecz. W przypadku złych warunków pogodowych czy też przekroczenia prędkości maksymalnej, system wyłącza kamery. Autor artykułu podkreśla również, że samochód do robienia tego typu zdjęć powinien być na benzynę – diesel powoduje bowiem drgania, które widoczne są potem na zdjęciach

Jak czytamy dalej, zdjęcia ujęcia wykonywane są co 5 metrów z obu kamer jednocześnie. Przy dobrych warunkach pogodowych samochód może jechać – jednocześnie wykonując zdjęcia – nawet z prędkością 84 km/h. Ponoć dwa samochody – bo tyle firma CycloMedia ma ich w Warszawie – przy sprzyjającej aurze są w stanie obfotografować całe miasto w dwa tygodnie.

Zdjęcia panoramiczne mają zostać opublikowane na początku przyszłego roku zarówno na mapach w wyszukiwarce lokalnej Panoramafirm.pl, jak i w aplikacji mobilnej dostępnej dla telefonów komórkowych i tabletów.

Więcej o mobilnym systemie kartowania firmy CycloMedia oraz o projektach zrealizowanych przez nią w Polsce pisaliśmy w miesięczniku GEODETA (9/2011).

Źródło: Antyweb.pl, DC


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
google google czytaj NSA, DIA, CIA itd., itp. :) :)

ale ale też jak Google korzystają z Oplów :). Apropo, jechał ktoś kiedyś obok samochodu google :) Całkowity zanik sygnału w promieniu 10 m wokół ich samochodu - na pewno w odbiorniku radiowym :)

Jakie miasta zostaną sfotografowane? W jakim terminie?

3 komentarzezobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt