Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2013-10-05| Geodezja, Prawo, Instytucje

Rp.pl: Geodezja ością w gardle nowych inwestycji

Kilka dni temu serwis Rp.pl napisał o trudnościach z jakimi borykają się inwestorzy w trakcie budowy szerokopasmowego internetu. Okazuje się, że źródłem tych problemów jest geodezja.


Rp.pl: Geodezja ością w gardle nowych inwestycji <br />
fot. UMWD
fot. UMWD
Przypomnijmy, że o tej sprawie pisaliśmy już na Geoforum.pl przy okazji wystosowania przez zastępcę głównego geodety kraju Jacka Jarząbka pisma do WINGiK-ów, aby wspólnie ze starostami i prezydentami miast podjęli działania mające usprawnić wydawanie materiałów geodezyjnych oraz uzgadnianie dokumentacji przy tych projektach.

Michał Matuszewski, autor artykułu i ekspert od inwestycji telekomunikacyjnych zauważa, że realizacja tego projektu wymaga od inwestorów dużo zachodu i kosztów, ponieważ państwo ustawowo zapewniło sobie zbyt na informację geodezyjną i to nawet pośledniej jakości. Obecne przepisy nakazują zakup informacji kontrolowanej przez państwo wszystkim uczestnikom procesu inwestycyjnego, chociaż dane te często nie spełniają standardów określonych przez nie samo. Istnieje więc układ niemal doskonały: musicie kupić, a ja nie ponoszę odpowiedzialności za jakość sprzedawanego towaru. Autor artykułu podkreśla, że nikogo nie powinno się zmuszać do zakupu informacji, której nie potrzebuje. Na obszarach słabiej zurbanizowanych często okazuje się, że wykonanie mapy do celów projektowych wiąże się ponadto ze wznawianiem granic. Jest to nie tylko czasochłonne, ale także kosztowne i grozi niedotrzymaniem terminów.

Jak czytamy dalej, inwestor po uzyskaniu mapy wyznaczonej z dokładnością do 50 cm będzie musiał projektować infrastrukturę minimum 60 cm od granicy działki, aby nie okazało się, że po wznowieniu granic wybudowana infrastruktura znajduje się w innej niż zamierzono w projekcie działce. Jest to spowodowane niedokładnymi mapami. Rp.pl sugeruje, że należałoby ustalić, że granica, to nie linia, a obszar o szerokości wynikającej z dokładności pomiaru i definitywnie rozwiązać w ten sposób problem.

Źródło: Rp.pl, DC


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mobilne skanowanie na Motławie
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama