Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2013-10-02| GIS, Teledetekcja

Satelity obserwują, jak Wenecja pogrąża się w morzu

Przeprowadzone na przestrzeni ostatnich 20 lat precyzyjne interferometryczne pomiary satelitarne potwierdziły, że Wenecja systematycznie osiada.


Satelity obserwują, jak Wenecja pogrąża się w morzu
Zebrane przez włoskich naukowców dane – pozyskane satelitów ERS, ENVISAT, TerraSAR-X, Cosmo-SkyMed wykonujących pomiary w różnych okresach czasu – pozwoliły określić wielkość osiadań naturalnych i tych spowodowanych działalnością człowieka. Przemieszczenia naturalne, wynikające głównie ze zróżnicowanego charakteru i wieku podłoża laguny, sięgają 1 mm w skali roku. Przemieszczenia antropogeniczne są natomiast kilkukrotnie większe, mogą wynieść nawet 10 mm i charakteryzują się zazwyczaj lokalnym zasięgiem i tym, że rozmieszczone są wzdłuż brzegów wysp. O skali problemu świadczyć może zapadnięcie się w ubiegłym wieku fragmentu miasta o 15 cm – było to spowodowane odpompowaniem wody na potrzeby pobliskiego obszaru przemysłowego.

W wyniku przeprowadzonych prac włoscy naukowcy stworzyli szczegółowe mapy historycznego centrum Wenecji przedstawiające tempo osiadania poszczególnych fragmentów miasta. Wyniki badań opublikowali w czasopiśmie „Scientific Reports”.

Aby zapobiec zniszczeniu jednej z największych atrakcji turystycznych Włoch, od kilku lat trwają prace nad budową ruchomych zapór, które miałyby odgrodzić lagunę od otwartego morza i ochronić miasto przed dalszym zalewaniem.

Źródło: ?Scientific Reports?, DC


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Wielodrożność a Galileo
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama