wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-10-02| GIS, Teledetekcja

Satelity obserwują, jak Wenecja pogrąża się w morzu

Przeprowadzone na przestrzeni ostatnich 20 lat precyzyjne interferometryczne pomiary satelitarne potwierdziły, że Wenecja systematycznie osiada.


Satelity obserwują, jak Wenecja pogrąża się w morzu
Zebrane przez włoskich naukowców dane – pozyskane satelitów ERS, ENVISAT, TerraSAR-X, Cosmo-SkyMed wykonujących pomiary w różnych okresach czasu – pozwoliły określić wielkość osiadań naturalnych i tych spowodowanych działalnością człowieka. Przemieszczenia naturalne, wynikające głównie ze zróżnicowanego charakteru i wieku podłoża laguny, sięgają 1 mm w skali roku. Przemieszczenia antropogeniczne są natomiast kilkukrotnie większe, mogą wynieść nawet 10 mm i charakteryzują się zazwyczaj lokalnym zasięgiem i tym, że rozmieszczone są wzdłuż brzegów wysp. O skali problemu świadczyć może zapadnięcie się w ubiegłym wieku fragmentu miasta o 15 cm – było to spowodowane odpompowaniem wody na potrzeby pobliskiego obszaru przemysłowego.

W wyniku przeprowadzonych prac włoscy naukowcy stworzyli szczegółowe mapy historycznego centrum Wenecji przedstawiające tempo osiadania poszczególnych fragmentów miasta. Wyniki badań opublikowali w czasopiśmie „Scientific Reports”.

Aby zapobiec zniszczeniu jednej z największych atrakcji turystycznych Włoch, od kilku lat trwają prace nad budową ruchomych zapór, które miałyby odgrodzić lagunę od otwartego morza i ochronić miasto przed dalszym zalewaniem.

Źródło: ?Scientific Reports?, DC


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS