Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-10-02| Przetargi

NIK o kłopotach z lokalizacją w zarządzaniu kryzysowym

W swoim najnowszym raporcie Najwyższa Izba Kontroli bierze pod lupę system powiadamiania ratunkowego pod numerem 112. Inspektorzy przeanalizowali m.in. wykorzystywane w tym systemie technologie lokalizacyjne i dane przestrzenne.


NIK o kłopotach z lokalizacją w zarządzaniu kryzysowym <br />
fot. NIK
fot. NIK

W raporcie z kontroli zwrócono uwagę na kwestię słowników punktów adresowych. Jak napisano, w systemach wspomagania dowodzenia (SWD) zaimplementowany był słownik z Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, a w systemach wojewódzkich centrów powiadamiania ratunkowego (SI WCPR) – z Głównego Urzędu Statystycznego. Stwarza to ryzyko polegające na tym, że jeśli słowniki będą niezgodne (tj. z danym adresem będą skojarzone różne współrzędne geograficzne), to może to spowodować błędną interpretację przekazywanych komunikatów pomiędzy systemami. Niezgodność ta może zaś uniemożliwić lokalizację dzwoniącego na numer 112. W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych nie podjęto skutecznych działań zmierzających do unifikacji słowników danych adresowych – podsumowują autorzy raportu.

Wciąż opóźnia się ponadto wdrożenie rozwiązań teleinformatycznych, które umożliwiłyby odpowiednim służbom otrzymywanie natychmiastowych informacji o lokalizacji osób dzwoniących na numer 112. Zdaniem NIK nierealne jest terminowe (czyli do końca 2013 r.) wprowadzenie tej funkcjonalności w centrach powiadamiania ratunkowego. Zadanie to miała realizować Platforma Lokalizacyjno-Informacyjna, której wdrożenie powierzono Urzędowi Komunikacji Elektronicznej.

Źródło: NIK, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS