Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2013-10-01| Geodezja, Prawo, Kataster

NSA: ustalanie granic tylko wg danych z PZGiK

Przy ustalaniu przebiegu granic działek ewidencyjnych geodeta nie można ich przesuwać na podstawie własnych pomiarów. Należy to wykonywać jedynie na podstawie danych z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.


NSA: ustalanie granic tylko wg danych z PZGiK

Na wyrok ten (I OSK 851/12) zwraca uwagę dzisiejsze wydanie „Rzeczpospolitej” (z 1 października, s. C2). Jak pisze dziennik, sprawa zaczęła się od tego, że geodeta Stanisław K. jako biegły sądowy w sprawie o zasiedzenie miał sporządzić mapę podziału nieruchomości. Starosta opoczyński odmówił jednak włączenia operatu do zasobu tamtejszego ośrodka dokumentacji, argumentując, że geodeta zmienił współrzędne jednego z punktów granicznych, tak że powierzchnia sąsiednich działek zmieniła się o 3 m kw.

Sprawa trafiła najpierw do WSA w Łodzi (III SA/Łd 521/10 i III SA/Łd 1024/11). Tam Stanisław K. argumentował, że pomiar wykonany nowoczesnym tachimetrem wskazał, iż współrzędne punktu granicznego różnią się o 8 cm względem danych z ODGiK-u. Sędzia, powołując się na rozporządzenie ws. sposobu i trybu dokonywania podziałów nieruchomości, przyznał rację staroście. Jak uzasadniał, geodeta zobowiązany przez sąd cywilny do sporządzenia mapy powinien oprzeć się wyłączenie na dokumentach wymienionych w tym akcie. Nie mógł natomiast ani wznawiać znaków granicznych, ani ustalać nowego przebiegu granicy na podstawie własnych pomiarów.

Sprawa trafiła ostatecznie do NSA, a ten podtrzymał decyzję niższej instancji. W uzasadnieniu stwierdzono, że geodeta w tym przypadku nie jest uprawniony do zmiany współrzędnych, gdyż w razie sporu następuje to w postępowaniu rozgraniczeniowym.

Źródło: ?Rz?, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama