Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2013-10-01| Teledetekcja

Wkrótce rozdzielczość 25 cm dzięki nowym satelitom radarowym

Firma Astrium poinformowała, że pracuje nad nową generacją satelitów radarowych pozwalających na uzyskanie danych radarowych w rozdzielczości 25 cm.


Wkrótce rozdzielczość 25 cm dzięki nowym satelitom radarowym

Nowe satelity – nazwane TerraSAR-X Next Generation – miałyby z czasem zastąpić obecny system radarowy składający się docelowo z trzech satelitów: operacyjnych już TerraSAR-X i TanDEM-X oraz hiszpańskiego Paz, który ma znaleźć się na orbicie w przyszłym roku. Wszystkie te aparaty są w stanie wykonywać opracowania w rozdzielczości 1 m. Dodanie Paz pozwoli na ich rozmieszczenie w odstępie 120 stopni, co spowoduje skrócenie czasu rewizyty.

W trakcie prezentacji pokazanej na 64. Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym Thomas Schrage z Astrium zapowiedział, że TerraSAR-X NG mógłby zostać wyniesiony na orbitę już w 2018 roku. W nawiązaniu do ograniczeń, jakie nakładane są na sprzedaż zobrazowań o wysokiej dokładności, Schrage zauważył, że rząd Niemiec zezwolił na komercyjne wykorzystanie danych o rozdzielczości 25 cm. Inny przedstawiciel niemieckiego przemysłu stwierdził natomiast, że podobnej decyzji jeszcze nie podjęto.

Satelity TerraSAR-X NG miałyby używać do przesyłu danych pasma o częstotliwości 1,2 GHz, które obecnie postanowieniem Międzynarodowej Unii Telekomunikacyjnej (ITU) może być wykorzystane jedynie w telekomunikacji. Problem ten zapewne zostanie rozwiązany w trakcie obrad rady ITU – zbierającej się planowo w 2015 roku – kiedy to ma zostać poruszona kwestia zastosowania pasma 1,2 GHz do celów obrazowania Ziemi.

Źródło: Astrium, DC


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama