|2013-10-01|
Geodezja, Prawo
Kiedy geodeta ma prawo do wcześniejszej emerytury?
Poseł PiS Stanisław Ożóg zwrócił się do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z pytaniem odnośnie zaliczania prac geodezyjnych w rolnictwie do wykonywanych „w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze”, co uprawniałoby do niższego wieku emerytalnego oraz do wzrostu emerytury lub renty inwalidzkiej.
Jak wskazuje parlamentarzysta, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego oraz wzrostu emerytur i rent inwalidzkich dla pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze do tej kategorii zaliczono „prace wiertnicze, geofizyczne, hydrologiczne i geodezyjne przy poszukiwaniu surowców i wody”. Zarządzenie nr 16 ministra rolnictwa, leśnictwa i gospodarki żywnościowej z dnia 31 marca 1988 r. w sprawie stanowisk pracy, na których wykonywane są prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze precyzuje, że chodzi tu m.in. o zawody: • geodeta w rolnictwie zatrudniony w terenie; • geodeta gleboznawca zatrudniony w terenie.
W związku z tym Stanisław Ożóg pyta, czy cytowane przepisy uprawniają do przyznania wcześniejszej emerytury pracownikom wykonujących prace w terenie na rzecz rolnictwa, np. pomiary sytuacyjno-wysokościowe pod projekty wodociągów i kanalizacji, scalenia gruntów całych wsi, sporządzanie map ewidencji gruntów.
Pytanie wzięło się stąd, że do 2002 r. Podkarpackie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych w Rzeszowie wydawało świadectwa stwierdzające okresy wykonywania prac w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze. Po odmowie przyznania przez ZUS Oddział Rzeszów prawa do wcześniejszej emerytury dyrektor PBGiTR w Rzeszowie zaprzestał wydawania takich świadectw.
W imieniu resortu pracy odpowiedział podsekretarz stanu Maciej Bucior. W jego ocenie należy przyjąć, że okresem pracy w warunkach szczególnych jest praca geodety związana wyłącznie z poszukiwaniem surowców i wody, a nie praca każdej osoby zatrudnionej na stanowisku geodety, wykonującej w terenie wszelkie prace na rzecz rolnictwa. Jednocześnie podkreśla, że Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie jest upoważnione do oceny, czy pracę danej osoby można uznać za wykonywaną w szczególnych warunkach. W tych kwestach decyduje Fundusz Ubezpieczeń Społecznych oraz ZUS, a od decyzji tych instytucji można się odwołać do sądu.
JK
|