|2013-09-24|
Geodezja, Firma
Geodezyjne innowacje na targach w Radomiu
19 września na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu odbyły się Sektorowe Targi Innowacji. W gronie 30 innowacyjnych firm z całego kraju, przedstawiających najnowsze i najciekawsze rozwiązania technologiczne, procesowe i organizacyjne, znalazło się także przedsiębiorstwo geodezyjne.
Zgierska firma Geoplan jest przykładem, że badania i rozwój (B+R) we współpracy z jednostkami badawczymi jest drogą do dynamicznego rozwoju. Do tej pory Geoplan współpracował m.in. z Wydziałem Geodezji i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Badania przeprowadzone przez uczelnię pozwoliły spółce efektywniej wykorzystywać posiadany sprzęt i oprogramowanie, wprowadzić do oferty nowe, unikatowe usługi oraz zainwestować w rozwój i edukację swoich pracowników. Wypracowane kierunki rozwoju ułatwiły firmie sięganie po dotacje unijne. Przyczyniło się to do szybkiego rozwoju przedsiębiorstwa, które w ciągu trzech lat pięciokrotnie zwiększyło zatrudnienie i zwielokrotniło obroty. Obecnie nie tylko uczestniczy w najważniejszych budowach na terenie całej Polski, ale także otwiera się na europejskie rynki.
– Jako innowacyjna firma korzystamy z najnowszych dostępnych na rynku urządzeń pomiarowych. Często testujemy je jako pierwsi w Polsce. – mówi Łukasz Lewandowski, dyrektor Geoplanu, który reprezentował firmę na targach. Geodeci ze Zgierza współpracują m.in. z firmą Geotronics Polska (również obecną na radomskich targach), dystrybutorem sprzętu pomiarowego Trimble’a. Wspomniane urządzenia i oprogramowanie pozwala działać szybciej i dokładniej, niż przy użyciu standardowego sprzętu, wciąż powszechnie wykorzystywanego w obsłudze geodezyjnej inwestycji.
Przykład Geoplanu pokazuje, że gałąź B+R jest obecnie jednym z ważniejszych motorów napędowych gospodarki, ułatwiającym aktywną współpracę świata nauki i biznesu z korzyścią nie tylko dla nich samych, ale pośrednio dla wszystkich korzystających z inwestycji. Podczas modernizacji Centralnej Magistrali Kolejowej Geoplan jako pierwszy w Polsce wykonał komercyjną pracę związaną z obsługą nowoczesnych, skomputeryzowanych podbijarek na dużą skalę. Z kolei w kwietniu geodeci z tej spółki pojawili się na odcinku autostrady A1 Brzezie-Kowal, gdzie m.in. dokonali nalotów bezzałogową platformą fotografującą Gatewing X100.
Źródło: Geoplan
|