wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-01-26| GIS, Software, Ludzie, Instytucje, Imprezy

Seminarium GUGiK na temat serwerów katalogowych i środowiska SOA25 stycznia odbyło się drugie seminarium z cyklu „Budowy Infrastruktury Danych Przestrzennych, poświęcone budowie serwerów katalogowych oraz systemów informatycznych w środowisku SOA (Service-Oriented Architecture), zorganizowane przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii w Warszawie. Standardy metadanych są technologią coraz szerzej wykorzystywaną, a w ostatnich latach niezwykle intensywnie doskonaloną. Budowa systemu metadanych państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego jest priorytetowym działaniem GUGiK.

Kristian Senkler z firmy con terra GmbH, wiceprzewodniczący Zespołu INSPIRE ds. Metadanych, członek Zespołu OGC ds. Katalogów, omówił ideę budowy i zasilania serwerów katalogowych na przykładzie terraCatalog oraz zastosowanie metadanych spełniających standardy ISO 19115:2003 i 19115:2005 oraz TS 19139. Omawiana była tematyka z zakresu zasilania zbiorów, funkcjonowania katalogów metadanych oraz komunikacja między katalogami sieciowymi z autoryzacją dostępu do tych katalogów. Pokazane zostały różne metody wyszukiwania informacji w serwerze terraCatalog, począwszy od pełnego wyszukiwania tekstowego, po parametryzowane wyszukiwanie eksperckie i wyszukiwanie z zastosowaniem hierarchiczności kategorii tematycznych. Podobnie przedstawiony został sposób edycji zasobów z punktu widzenia użytkownika, który po uzyskaniu odpowiednich praw od administratora pozwala aktualizować katalog, podając opis własnej bazy danych przestrzennych lub systemu informacji przestrzennej.

Druga część spotkania prowadzona była przez przedstawiciela firmy IBM Polska Sp. z o.o. i dotyczyła korzyści wynikających z zastosowania SOA. Przedstawił on SOA jako koncepcję, która w sposób otwarty i elastyczny pozwala na integrację wielu środowisk systemowych, aplikacji i platform sprzętowych. Wdrożenie SOA umożliwia współpracę wielu ludziom o różnych, wąskich specjalnościach, których współdziałanie niezbędne jest z punktu widzenia realizacji celów biznesowych. Prowadzący zwrócił uwagę na możliwość zastosowania tej technologii przy tworzeniu systemów zarządzania danymi geoprzestrzennymi.
W seminarium uczestniczyło ponad 115 gości reprezentujących różne środowiska, w tym przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej szczebla wojewódzkiego i powiatowego, świata nauki oraz firm z sektora geodezyjnego i IT. Kolejne seminaria o podobnej tematyce zaplanowane są na marzec 2007 r.

Źródło: GUGiK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS