|2007-01-26|
GIS, Software, Ludzie, Instytucje, Imprezy
Seminarium GUGiK na temat serwerów katalogowych i środowiska SOA
25 stycznia odbyło się drugie seminarium z cyklu „Budowy Infrastruktury Danych Przestrzennych, poświęcone budowie serwerów katalogowych oraz systemów informatycznych w środowisku SOA (Service-Oriented Architecture), zorganizowane przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii w Warszawie. Standardy metadanych są technologią coraz szerzej wykorzystywaną, a w ostatnich latach niezwykle intensywnie doskonaloną. Budowa systemu metadanych państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego jest priorytetowym działaniem GUGiK.
Kristian Senkler z firmy con terra GmbH, wiceprzewodniczący Zespołu INSPIRE ds. Metadanych, członek Zespołu OGC ds. Katalogów, omówił ideę budowy i zasilania serwerów katalogowych na przykładzie terraCatalog oraz zastosowanie metadanych spełniających standardy ISO 19115:2003 i 19115:2005 oraz TS 19139. Omawiana była tematyka z zakresu zasilania zbiorów, funkcjonowania katalogów metadanych oraz komunikacja między katalogami sieciowymi z autoryzacją dostępu do tych katalogów. Pokazane zostały różne metody wyszukiwania informacji w serwerze terraCatalog, począwszy od pełnego wyszukiwania tekstowego, po parametryzowane wyszukiwanie eksperckie i wyszukiwanie z zastosowaniem hierarchiczności kategorii tematycznych. Podobnie przedstawiony został sposób edycji zasobów z punktu widzenia użytkownika, który po uzyskaniu odpowiednich praw od administratora pozwala aktualizować katalog, podając opis własnej bazy danych przestrzennych lub systemu informacji przestrzennej.
Druga część spotkania prowadzona była przez przedstawiciela firmy IBM Polska Sp. z o.o. i dotyczyła korzyści wynikających z zastosowania SOA. Przedstawił on SOA jako koncepcję, która w sposób otwarty i elastyczny pozwala na integrację wielu środowisk systemowych, aplikacji i platform sprzętowych. Wdrożenie SOA umożliwia współpracę wielu ludziom o różnych, wąskich specjalnościach, których współdziałanie niezbędne jest z punktu widzenia realizacji celów biznesowych. Prowadzący zwrócił uwagę na możliwość zastosowania tej technologii przy tworzeniu systemów zarządzania danymi geoprzestrzennymi. W seminarium uczestniczyło ponad 115 gości reprezentujących różne środowiska, w tym przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej szczebla wojewódzkiego i powiatowego, świata nauki oraz firm z sektora geodezyjnego i IT. Kolejne seminaria o podobnej tematyce zaplanowane są na marzec 2007 r.
Źródło: GUGiK
|