Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-09-17| Geodezja, Edukacja

Studenckie pomiary w Tatrach zakończone

W piątek 13 września zakończył się studencki obóz naukowy „Tatry 2013” zorganizowany przez Koło Naukowe Geodetów Dahlta działające przy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.


Studenckie pomiary w Tatrach zakończone

W trakcie drugiego tygodnia obozu studenci zmierzyli się z badaniami przebiegu quasi-geoidy na terenie Hali Gąsienicowej. W tym celu wykonali pomiary GPS punktów osnowy, zlokalizowanej na obszarze Hali Gąsienicowej oraz w rejonie Doliny Jaworzynki. Tym sposobem możliwe będzie wyznaczenie dokładnych wysokości elipsoidalnych mierzonych punktów. Równocześnie z pomiarami GPS prowadzona była synchroniczna niwelacja trygonometryczna badanej osnowy, która dostarczy dokładnych informacji o wysokości normalnej punktów w układzie Kronsztad 86. Dla pozyskania kompletnego zestawu danych w ostatnim etapie prac wykonane zostały pomiary grawimetryczne, zrealizowane przy użyciu grawimetru względnego wypożyczonego z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH w Krakowie. Prace grawimetryczne były wykonywane pod czujnym okiem prof. dr hab. inż. Janusza Madeja oraz dr inż. Sławomira Porzucka. Pomiary grawimetryczne pozwolą na wprowadzenie odpowiednich wartości poprawek grawimetrycznych do wysokości punktów na tym obszarze. Tak uzyskane dane umożliwią wyznaczenie przebiegu lokalnej quasi-geoidy oraz pozwolą na weryfikację już istniejących modeli.



Uczestnikom dwutygodniowego obozu udało się wykonać komplet planowanych prac pomiarowych. Pogoda, choć zmienna, nie zmniejszyła u studentów poziomu motywacji i zapału do pracy. Tegoroczny obóz, tak jak jego wcześniejsze edycje, był wyjątkową okazją do zapoznania się z nowoczesnymi metodami pomiarowymi, jakimi są skaning laserowy czy naloty dronem fotogrametrycznym. Była to także niecodzienna szansa na zetknięcie się ze specjalistycznymi technikami i instrumentami pomiarowymi z zakresu dziedzin pokrewnych geodezji, do jakich należy grawimetria. Poza szerokim zakresem nowych umiejętności studenci wynieśli z obozu także wspaniałe wspomnienia oraz nowe doświadczenia związane z pracą w grupie pomiarowej. Była to także jedna z niewielu okazji, by zapoznać się ze specyfiką pomiarów na terenie tak nietypowym, jak obszary gór wysokich.

Wykonane pomiary to jeszcze nie koniec czekającej uczestników pracy. Pozyskane podczas obozu dane należy teraz opracować i oddać do zasobów Tatrzańskiego Parku Narodowego w postaci operatu pomiarowego.

Obóz nie mógłby odbyć się bez wsparcia TPN oraz sponsorów: AGH Kraków, WGGiIŚ, Softline z Wrocławia, Geosat z Krakowa, OPGK w Krakowie, PGK Vertical z Żor, PGK J. Śliż z Ustronia, Fundacja dla AGH, Stowarzyszenie Naukowe im. S. Staszica. Sprzęt pomiarowy wypożyczyła firma Instrumenty Geodezyjne T. Nadowski.

Katarzyna Pogorzelec


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS