|2013-09-17|
Geodezja, Edukacja
Studenckie pomiary w Tatrach zakończone
W piątek 13 września zakończył się studencki obóz naukowy „Tatry 2013” zorganizowany przez Koło Naukowe Geodetów Dahlta działające przy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
W trakcie drugiego tygodnia obozu studenci zmierzyli się z badaniami przebiegu quasi-geoidy na terenie Hali Gąsienicowej. W tym celu wykonali pomiary GPS punktów osnowy, zlokalizowanej na obszarze Hali Gąsienicowej oraz w rejonie Doliny Jaworzynki. Tym sposobem możliwe będzie wyznaczenie dokładnych wysokości elipsoidalnych mierzonych punktów. Równocześnie z pomiarami GPS prowadzona była synchroniczna niwelacja trygonometryczna badanej osnowy, która dostarczy dokładnych informacji o wysokości normalnej punktów w układzie Kronsztad 86. Dla pozyskania kompletnego zestawu danych w ostatnim etapie prac wykonane zostały pomiary grawimetryczne, zrealizowane przy użyciu grawimetru względnego wypożyczonego z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH w Krakowie. Prace grawimetryczne były wykonywane pod czujnym okiem prof. dr hab. inż. Janusza Madeja oraz dr inż. Sławomira Porzucka. Pomiary grawimetryczne pozwolą na wprowadzenie odpowiednich wartości poprawek grawimetrycznych do wysokości punktów na tym obszarze. Tak uzyskane dane umożliwią wyznaczenie przebiegu lokalnej quasi-geoidy oraz pozwolą na weryfikację już istniejących modeli.
Uczestnikom dwutygodniowego obozu udało się wykonać komplet planowanych prac pomiarowych. Pogoda, choć zmienna, nie zmniejszyła u studentów poziomu motywacji i zapału do pracy. Tegoroczny obóz, tak jak jego wcześniejsze edycje, był wyjątkową okazją do zapoznania się z nowoczesnymi metodami pomiarowymi, jakimi są skaning laserowy czy naloty dronem fotogrametrycznym. Była to także niecodzienna szansa na zetknięcie się ze specjalistycznymi technikami i instrumentami pomiarowymi z zakresu dziedzin pokrewnych geodezji, do jakich należy grawimetria. Poza szerokim zakresem nowych umiejętności studenci wynieśli z obozu także wspaniałe wspomnienia oraz nowe doświadczenia związane z pracą w grupie pomiarowej. Była to także jedna z niewielu okazji, by zapoznać się ze specyfiką pomiarów na terenie tak nietypowym, jak obszary gór wysokich.
Wykonane pomiary to jeszcze nie koniec czekającej uczestników pracy. Pozyskane podczas obozu dane należy teraz opracować i oddać do zasobów Tatrzańskiego Parku Narodowego w postaci operatu pomiarowego.
Obóz nie mógłby odbyć się bez wsparcia TPN oraz sponsorów: AGH Kraków, WGGiIŚ, Softline z Wrocławia, Geosat z Krakowa, OPGK w Krakowie, PGK Vertical z Żor, PGK J. Śliż z Ustronia, Fundacja dla AGH, Stowarzyszenie Naukowe im. S. Staszica. Sprzęt pomiarowy wypożyczyła firma Instrumenty Geodezyjne T. Nadowski.
Katarzyna Pogorzelec
|