Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2013-09-16| Teledetekcja, Imprezy

Tydzień Fotogrametryczny o chmurach i wirtualnej rzeczywistości

W Stuttgarcie zakończył się właśnie 54. Tydzień Fotogrametryczny (9-13 września). Jest to organizowane w Niemczech co dwa lata prestiżowe spotkanie naukowców i praktyków z tej dziedziny. Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmiało: „Od wysokorozdzielczych chmur punktów do trójwymiarowych modeli wirtualnej rzeczywistości” (From High Definition Point Clouds to 3D Virtual Reality Models).


Tydzień Fotogrametryczny o chmurach i wirtualnej rzeczywistości

Tydzień Fotogrametryczny (Photogrammetrische Woche, PhoWo) to specyficzna konferencja. Wykładowcy i wystawcy są zapraszani przez organizatorów. Nie można zgłosić własnego referatu. Dominują zatem znani wykładowcy oraz rozwiązania technologiczne i marki rozpoznawalne na całym świecie. Impreza składa się z wykładów, które odbywają się do południa, oraz popołudniowych warsztatów, na których prezentowane są najnowsze rozwiązania technologiczne prezentowane przez liderów rynku fotogrametrycznego.

Sesje referatowe w tym roku skupione były wokół trzech głównych tematów:
• Pozyskiwania danych z pułapu satelitarnego, lotniczego i naziemnego – stan obecny (Data Collection From Air, Space and Ground – An Update),
• Zaawansowanych metod computer vision i fotogrametrii (Advanced Methods of Computer Vision and Photogrammetry),
• Rozwiązywania przyszłych problemów tworzenia map. Wszystko o modelowaniu 3D (Solving the Future Mapping Problem, All About 3D Modelling).

Imprezę poprzedziło seminarium (8 września) pod hasłem „Wszystko o modelowaniu 3D – od siatki 2.5D do modelu wirtualnej rzeczywistości” (All About 3D Modelling — From 2.5D Meshes to 3D Virtual Reality Models), w którym uczestniczyło 38 osób, w tym dwie z Polski.

PhoWo rozpoczął się ciekawym wykładem dr. Uwe Franke z firmy Daimler Research ze Stuttgartu pt. „How Cars Learned to See”, który pokazywał przyszłość fotogrametrii w motoryzacji jako składnika niezbędnego w produkcji „inteligentnych samochodów”. Tematyka wystąpień zdominowana była tradycyjnie przez problematykę związaną z chmurą punktów pozyskiwaną zarówno z pułapu naziemnego, jak i lotniczego oraz dopasowania cyfrowych zdjęć lotniczych i satelitarnych.

Interesującym pomysłem był panel dyskusyjny (12 września) poprowadzony przez głównego organizatora spotkania, prof. Dietera Fritscha z Uniwersytetu Technicznego w Stuttgarcie. W panelu uczestniczyli: Samuel Bärisch z firmy GAF, Jürgen Dold (Hexagon Geospatial Division), Luc van Gool (Univ Leuven), Juha Hyyppä (FGI Helsinki), Daniel Thalmann (EPFL), Lausanne oraz Andreas Ullrich (Riegl).

Na warsztatach poza światowymi liderami rynku fotogrametrycznego, takimi jak: Hexagon (Erdas, Leica, Intergraph, Z/I Imaging), Vexcel Imaging/Microsoft, Trimble, IGI czy BAE Systems, prezentowała się również firma z Izraela (VisionMap), przedstawiając możliwości swojej nowej kamery A3, choć chyba najwięcej emocji wzbudzał dron firmy Gatewing.

Tegoroczne spotkanie zgromadziło mniej uczestników niż dwa lata temu. Zarejestrowało się niecałe 300 osób z całego świata (w roku 2011 było ich blisko 400). Pierwszy raz od wielu lat nie było też uczestników z Politechniki Warszawskiej, a formalnie z Polski zarejestrowane były zaledwie 3 osoby.

Na fot. uczestnicy z Polski: Edyta Kierys-Kukla (GUGiK), Sławomir Mikrut (AGH), Marzena Kukieła (GUGiK)

Sławomir Mikrut (AGH)


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama