Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2013-09-13| GIS, Mapy, Edukacja

Chcesz wiedzieć, jak wykorzystać dane georeferencyjne BDOT?

10 września opublikowano, opracowaną na zlecenie GUGiK przez zespół autorski pod kierunkiem Roberta Olszewskiego i Dariusza Gotliba, monografię naukową pt. „Rola bazy danych obiektów topograficznych w tworzeniu infrastruktury informacji przestrzennej w Polsce”.


Chcesz wiedzieć, jak wykorzystać dane georeferencyjne BDOT?

Jak piszą autorzy monografii, istotą zarówno klasycznej, jak i współczesnej, kartografii jest modelowanie i obrazowanie czasoprzestrzennych struktur geoinformacyjnych. Modelowanie informacji geograficznej wymaga zrozumienia i sformalizowania wzajemnych zależności pomiędzy komponentami środowiska przyrodniczego i pomiędzy elementami sytuacyjnymi i wysokościowymi modelu topograficznego. U podstaw modelowania otaczającej rzeczywistości geograficznej, zarówno w postaci klasycznej mapy analogowej, jak i bazy danych topograficznych, leży wielowiekowa metodyka kartograficzna, mająca kluczowe znaczenie dla rozwoju infrastruktury informacji przestrzennej kraju. Pomimo ogromnego rozwoju technologicznego, podstawowe sposoby kartograficznego modelowania przestrzeni geograficznej pozostają bowiem niezmienne.

Dla dziewiętnastowiecznych strategów istotne było ukazanie na mapie pastwisk i łąk – „stacji paliwowych” kawalerii, czy wież kościelnych pełniących funkcje orientacyjne. Dziś mamy inne potrzeby. Interesuje nas lokalizacja obwodnicy, centrum handlowego, masztu telefonii komórkowej. I choć dysponujemy innymi technologiami, to jednak kartograficzna metoda modelowania przestrzeni de facto nie uległa zmianie. Obecnie nie wychodzimy w teren ze stolikiem topograficznym i kierownicą, dane geometryczne pozyskujemy, wykorzystując ortofotomapy, ale sama umiejętność abstrahowania cech przestrzeni na danym poziomie uogólnienia pojęciowego odgrywa nadal kluczową rolę i opiera się na tych samych założeniach teoretycznych.

Celem opracowania bazy danych obiektów topograficznych jest, podobnie jak przez wieki celem wszystkich opracowań topograficznych było, metodyczne modelowanie i obrazowanie czasoprzestrzennych struktur informacyjnych. Tak opracowana baza umożliwia nie tylko cyfrową „inwentaryzację” otaczającej przestrzeni, lecz także jej analizę, prognozowanie zmian, wielokryterialną ocenę i, wreszcie, jej zrozumienie. Oczywiście o celowości tego działania i jego wiarygodności można mówić jedynie wówczas, gdy dane źródłowe (baza danych obiektów topograficznych i/lub mapy analogowe) spełniają określone kryteria dokładnościowe. Na uzyskiwane rezultaty wywiera wpływ zarówno struktura bazy danych, stopień uogólnienia pojęciowego, dokładność geometryczna, jak i aktualność zgromadzonych danych. Powstająca obecnie w Polsce baza danych obiektów topograficznych, realizowana przy udziale funduszy unijnych (projekt GBDOT) jest współczesnym, cyfrowym, odpowiednikiem analogowych map topograficznych, rozszerzonym o możliwości relacyjnej bazy danych. Baza ta ma kluczowe znaczenie nie tylko dla rozwoju geoinformacji w Polsce, lecz przede wszystkim dla wdrażania unijnej dyrektywy INSPIRE.

Opracowana monografia ma na celu upowszechnienie wiedzy o możliwości wykorzystania danych georeferencyjnych zgromadzonych w bazie BDOT10k zarówno przez 12 organów wiodących odpowiedzialnych za wdrożenie INSPIRE w Polsce, jak i przez inne instytucje państwowe, firmy prywatne oraz organizacje społeczne. Publikacja pozwala na upowszechnienie wiedzy o nowoczesnych możliwościach wykorzystania narzędzi geoinformatycznych, jak też przyczynia się do rozwoju społeczeństwa opartego na wiedzy.

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama