Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2013-09-11| Mapy

Tachimetria, skaning i nalot na początek obozu "Tatry 2013"

Właśnie zakończył się pierwszy tydzień tatrzańskiego obozu naukowego i studenci z Koła Naukowego Geodetów Dahlta śpieszą nam donieść o przebiegu dotychczasowym prac.


Tachimetria, skaning i nalot na początek obozu "Tatry 2013"

Uczestnicy studenckiego obozu „Tatry 2013” zakończyli już trwające tydzień prace pomiarowe w rejonie Morskiego Oka. W ciągu pierwszych pięciu dni przeprowadzono wywiad terenowy i pomiar istniejącej na tym obszarze osnowy. W tym celu skorzystano zarówno z metody tachimetrycznej, jak i technologii GPS. Następnie wykonano skaning laserowy rynny osuwiskowej na obszarze Szerokiego Piargu nad Morskim Okiem. Ostatnim etapem prac był pomiar fotopunktów niezbędnych do przeprowadzenia nalotu fotogrametrycznego obszaru Szerokiego Piargu. Jego wykonanie było możliwe dzięki współpracy z firmą Geopomiar z Mikołowa, która udostępniła drona fotolotniczego.

Z początkiem kolejnego tygodnia rozpoczyna się druga część obozu, tym razem na Hali Gąsienicowej. Celem prac jest wyznaczenie przebiegu lokalnej quasi geoidy. Aby tego dokonać, planowane jest wykonanie pomiarów grawimetrycznych, niwelacji trygonometrycznej synchronicznej oraz pomiarów GPS. Wspomniane prace zakładają nawiązanie grawimetryczne punktów w Dolinie Jaworzynki i na Hali Gąsienicowej do grawimetrycznego punktu bezwzględnego w Zakopanem. Dla studentów biorących udział w obozie jest to pierwsza styczność z technikami grawimetrycznymi.

Jak dotąd pogoda w Tatrach okazała się sprzyjająca. Słoneczna aura pozwoliła na sprawne wykonanie pomiarów. Plan na ubiegły tydzień wykonany został w stu procentach. Niestety, nadchodzący tydzień pod względem pogody zapowiada się mniej obiecująco, jednak niezrażeni tym faktem studenci zakończyli już etap stabilizacji punktów osnowy i od dziś zaczynają pomiary grawimetryczne, licząc, że słoneczna aura jeszcze wróci.

Katarzyna Pogorzelec


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama