Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2013-09-06| Mapy, Prawo

"Nie" dla udostępniania danych, "tak" dla wykorzystania ich graficznej prezentacji

Główny Urząd Geodezji i Kartografii ustosunkował się do kolejnego wniosku przedstawicieli otwartego projektu kartograficznego Uzupełniająca Mapa Polski w sprawie udostępnienia danych z rządowego Geoportalu. Odpowiedź Urzędu ponownie okazała się odmowna, ale UMP i tak jest z niej zadowolona.


"Nie" dla udostępniania danych, "tak" dla wykorzystania ich graficznej prezentacji
Pierwszy wniosek o nieodpłatne udostępnienie danych z witryny Geoportal.gov.pl wpłynął do GUGiK 30 sierpnia 2012 roku i dotyczył warstw: kataster, orto, raster i topo, danych Państwowego Rejestru Granic, PR Nazw Geograficznych oraz ewidencyjnych. W piśmie będącym odpowiedzią na kolejny wniosek UMP (z 2 sierpnia 2013 roku) można przeczytać, że wskazane w nim materiały, w świetle ustawy o dostępie do informacji publicznej oraz wyroku NSA z 5 kwietnia 2013 roku, nie mogą zostać udostępnione.

Jednocześnie GUGiK sygnalizuje, że Geoportal umożliwia wyszukiwanie i przeglądanie zbiorów danych bez żadnych opłat i ograniczeń. Podkreślił również, że w otrzymanym wniosku, jako przedmiot udostępnienia nie wskazano wspomnianych usług, tylko dane przestrzenne prezentowane za ich pośrednictwem, a w ich przypadku, należy stosować przepisy ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne.

Zdaniem przedstawicieli UMP GUGiK udzielił odpowiedzi odmownej na podstawie niewłaściwej interpretacji ich wniosku. Członkowie projektu zwracają uwagę, że nie chcą, aby Urząd dodatkowo udostępniał im jakieś materiały. W piśmie prosili tylko o potwierdzenie możliwości wykorzystania graficznej prezentacji tego, co GUGiK ma w swoich zasobach.
Członkowie projektu UMP stwierdzają, że chcą jedynie użyć tego, co pokazuje Geoportal (w szczególności ortofotomapę), do tworzenia otwartych map – podobnie jak ktoś, kto stojąc pod mapą postawioną przy urzędzie miasta, przerysowuje ją, by móc się poruszać po mieście. Ponadto zauważają, że ich zainteresowanie zasobami GUGiK skupia się głównie wokół wykorzystania usług wyszukiwania i przeglądania Geoportalu, dlatego też są zadowoleni, mogąc uznać, że nie ma w tym zakresie żadnych przeszkód.

DC


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie szlaku kolejowego
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama