|2013-09-03|
Mapy, Imprezy
Podróżnicy współtworzą otwartą mapę
W ramach projektu OpenStreetMap od wielu lat organizowane sÄ… mapping party, czyli kilkudniowe imprezy polegajÄ…ce na kartowaniu wybranej okolicy. Wolna mapa Å›wiata zdobyÅ‚a też sympatiÄ™ podróżników i rowerzystów, którzy aktywnie wÅ‚Ä…czyli siÄ™ w jej tworzenie na Plenerze Podróżniczym – i to już po raz drugi (Boruszyn, 16-18 sierpnia). Okazuje siÄ™, że tworzenie mapy może być Å›wietnÄ… zabawÄ….
fot. Norbert Skrzyński
|
|
|
|
|
|
Plener Podróżniczy im. Kazimierza Nowaka w Boruszynie to impreza dla ludzi ciekawych Å›wiata. IdeÄ… przewodniÄ… sÄ… samotne podróże, a głównym punktem programu – prezentacje duetów dziennikarz-podróżnik. Plener ma jednak inspirować nie tylko opowieÅ›ciami – już po raz drugi istotnÄ… część programu zajęło bowiem kartowanie.
W ubiegłym roku podczas warsztatów OSM przeprowadzonych na Plenerze Podróżniczym skartowane zostały główne drogi w gminie Połajewo, w tym w miejscowościach Boruszyn oraz Połajewo. W tym roku plenerowe warsztaty dotycząc GIS-u oraz kartowanie okolicy zorganizowali wolontariusze z firmy Satim oraz studenci AGH. Odbyły się teoretyczne warsztaty, podczas których uczestnicy zapoznali się z projektem OpenStreetMap, możliwościami ArcGIS Online oraz dowiedzieli się, jak wykorzystać te narzędzia do przygotowania map w podróży.
Samo kartowanie zaczęło siÄ™ jeszcze przed plenerem – dziÄ™ki dostÄ™pnoÅ›ci zdjęć Bing dla użytkowników OSM udaÅ‚o siÄ™ wprowadzić zabudowania wsi Boruszyn, Tarnówko, Sierakówko w gminie PoÅ‚ajewo, a także Skrzetusz i KrężoÅ‚y w gminie Ryczywół. Na wiÄ™cej, niestety, nie pozwalaÅ‚a rozdzielczość dostÄ™pnych zdjęć.
Przez trzy dni imprezy trwaÅ‚o kartowanie okolicy, a po nim – uzupeÅ‚nianie mapy w serwisie OpenStreetMap. Wykorzystane zostaÅ‚y rÄ™czne odbiorniki GPS i „walking papers”, czyli wydruki aktualnych map OSM.
W pracę włączyło się kilkanaście osób: niektórzy tropili pominięte ścieżynki rowerem, inni szukali w miejskim gąszczu POI (punktów użyteczności publicznej), jeszcze innych wciągnęło kartowanie na ekranie komputera. Udało się zebrać całkiem dużo informacji, w tym m.in: adresy domów, nazwy ulic, hydranty, skrzynki pocztowe i różne rodzaje POI: sklepy, punkty medyczne, biblioteki, place zabaw, przystanki autobusowe itp. Uzupełniono także przebieg dróg i ścieżek, w tym informacje o nawierzchni i dozwolonej prędkości.
Najaktywniejsi mapowicze zostali nagrodzeni upominkami od Esri Polska oraz gadżetami OpenStreetMap od FTFshop.eu. Entuzjazm i zaangażowanie były imponujące. Efektem jest solidna mapa całej gminy Połajewo ze szczegółowymi mapami Boruszyna i Połajewa.
Jak powstawała mapa gminy Połajewo dzięki mapping party, można obejrzeć na stronie Pleneru Podróżniczego.
Jagoda Pietrzak
|