Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2013-08-29| Geodezja, Prawo, Instytucje

GGK z SGP o samorządzie zawodowym i nie tylko

Zasadność utworzenia samorządu zawodowego, zmiany w zakresie podziałów, scaleń oraz rozgraniczeń nieruchomości, a także poprawa jakości kształcenia geodetów były przedmiotem wczorajszych rozmów (28 sierpnia) głównego geodety kraju Kazimierza Bujakowskiego z kierownictwem Stowarzyszenia Geodetów Polskich – prezesem Stanisławem Cegielskim oraz wiceprezesem Andrzejem Pachutą.


GGK z SGP o samorządzie zawodowym i nie tylko

O samorządzie
W trakcie spotkania przedstawiono GGK uchwałę nr 1 niedawnego XXXVIII Zjazdu Delegatów SGP (Lidzbark Warmiński, 7-8 czerwca), w której zobowiązano Zarząd Stowarzyszenia do aktywnego włączenia się w dyskusję o utworzeniu samorządu zawodowego geodetów. Kazimierz Bujakowski zaznaczył, że choć temat ten budzi duże zainteresowanie branży, to przed przystąpieniem do szerokiej dyskusji konieczne jest określenie zasad, zakresu zadań oraz odpowiedzialności członków takiej instytucji. – Obecnie oprócz hasła mówiącego o chęci utworzenia samorządu nie przedstawiono jego szerszego opisu – podkreślał GGK.

Uczestnicy spotkania uznali, że konieczna jest dyskusja nad zasadnością utworzenia samorządu. W wyniku takiej debaty należałoby określić zasady jego funkcjonowania i kompetencje, ale także spodziewane koszty i korzyści związane z jego powołaniem. Otwarta pozostaje także kwestia miejsca w samorządzie pracowników administracji geodezyjnej.

O podziałach i scaleniach
Przedstawiciele SGP złożyli ponadto propozycję przeniesienia do Prawa geodezyjnego i kartograficznego zapisów dotyczących wykonywanie podziałów, rozgraniczeń oraz scaleń. Dodatkowo zwrócili uwagę na zasadność uregulowania w tej ustawie uprawnień niezbędnych do wykonywania czynności klasyfikatora gruntów. Jednak zdaniem Kazimierza Bujakowskiego zmiany w ustawie o gospodarce nieruchomościami lub przepisach, za które odpowiedzialny jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, muszą być poparte gruntowną analizą.

O kształceniu ustawicznym
Tematem rozmów było także sugerowane przez SGP wprowadzenie obowiązku ustawicznego kształcenia geodetów uprawnionych. GGK, popierając inicjatywę poszerzania wiedzy i rozwijania umiejętności, wyraził wątpliwość, czy takie rozwiązanie ma sens. Wymagałoby bowiem stworzenia pełnego systemu nauczania oraz kontroli efektów.

Źródło: GUGiK, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama