Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-08-23| Prawo, Przetargi

Szykują się kolejne zmiany w zamówieniach publicznych

Do Sejmu trafił rządowy projekt nowelizacji Prawa zamówień publicznych, który ma ułatwić zakupy do celów naukowych i badawczych oraz obniżyć próg cenowy, od którego trzeba ogłaszać zamówienia publiczne.


Szykują się kolejne zmiany w zamówieniach publicznych

Obecnie jest to 14 tys. euro, a nowe przepisy zakładają podniesienie tej kwoty do 30 tys. euro. Poza tym zmiany u ustawie dotyczą:
• doprecyzowania wyłączenia stosowania przepisów dotyczących usług w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych oraz świadczenia usług badawczych;
• rozszerzenia przesłanki zastosowania zamówienia w trybie „z wolnej ręki” w zakresie zamówień na dostawy rzeczy wytwarzanych w celach badawczych, eksperymentalnych, naukowych lub rozwojowych, które nie służą prowadzeniu przez zamawiającego produkcji seryjnej, mającej na celu osiągnięcie rentowności rynkowej lub pokryciu kosztów badań lub rozwoju, w sytuacji gdy zamówienie może być wykonane tylko przez jednego, konkretnego wykonawcę;
• wprowadzenia możliwości unieważnienia przetargu w związku z nieprzyznaniem środków na sfinansowanie danego zamówienia z dziedziny badań i rozwoju.

Ale na tym zmiany z Pzp się nie skończą. Jak informuje portal „Rynek Infrastruktury”, Urząd Zamówień Publicznych przekazał do konsultacji społecznych kolejny projekt nowelizacji. Propozycje UZP mają pomóc w walce z rażąco niskimi cenami ofert. Mają dać zamawiającemu lepsze narzędzia do zbadania, czy dane prace faktycznie da się wykonać po oferowanej cenie. Ustawa ma także zawierać bardziej precyzyjne procedury badania cen ofertowych.

Nowelizacja daje ponadto zamawiającemu możliwość wykluczenia wykonawcy, który w sposób zawiniony poważnie naruszył obowiązki zawodowe, a w szczególności, gdy w wyniku zamierzonego działania lub rażącego niedbalstwa nie wykonał lub nienależycie wykonał zamówienie. Równocześnie UZP chce uchylić mocno krytykowane przepisy o tzw. czarnej liście – to prowadzony przez prezesa tego urzędu wykaz wykonawców, którzy wyrządzili szkodę, nie wykonując zamówienia lub wykonując je nienależycie.

Źródło: UZP, RI, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS