Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2013-08-13| Geodezja, Instytucje

BARI 2013: przystanek Monachium i Genewa

W drodze do portugalskiej Sintry uczestnicy Wyprawy BARI 2013 w stolicy Bawarii, Monachium, odwiedzili dwa ośrodki naukowe: Uniwersytet Techniczny (TUM) oraz Niemiecką Agencję Kosmiczną (DLR). Z kolei w Genewie mieli okazję poznać największy i najnowocześniejszy ośrodek badawczy na świecie należący do Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN).


BARI 2013: przystanek Monachium i Genewa

Podczas pobytu w Uniwersytecie Technicznym w Monachium (7 sierpnia) uczestnicy wyprawy zapoznali się z międzynarodowym programem kształcenia studentów – ESPACE (Earth Oriented Space Science and Technology). Są to dwuletnie studia magisterskie będące interdyscyplinarnym połączeniem systemów naukowych o Ziemi, teledetekcji oraz nawigacji. Dodatkowo istnieje możliwość zdobycia podwójnego dyplomu – na Uniwersytecie Technicznym w Monachium i Uniwersytecie Wuhan w Chinach. Absolwenci mogą znaleźć pracę w agencjach kosmicznych, przemyśle kosmicznym, instytucjach badawczych oraz uczelniach. Kierunek ten cieszy się dużym powodzeniem wśród studentów z całego świata. Niestety, Polaków tam jeszcze nie ma.

Kolejnym punktem programu był pokaz możliwości bezzałogowego statku latającego. Była to okazja do obejrzenia w akcji oktokoptera oraz wykonanych przez niego zdjęć. Przedstawiciel Instytutu Fotogrametrii i Geodezji Fizycznej opowiedział o najciekawszych projektach realizowanych w ciągu ostatnich lat przy współpracy ze studentami TUM. Uczelnię tę udało się zwiedzić dzięki pomocy Doroty Iwaszczuk, jeszcze niedawno studiującej na AGH, a obecnie piszącej pracę doktorską na TUM.

Drugim odwiedzonym ośrodkiem badawczym była Niemiecka Agencja Kosmiczna (DLR). Tam uczestnicy wyprawy obejrzeli między innymi centrum łączności z międzynarodową Stacją Kosmiczną oraz centrum analiz w sytuacjach kryzysowych. Po obiekcie oprowadzał ich pracownik ośrodka Jaghmal Singh. Było to ciekawe doświadczenie obrazujące, do czego można wykorzystać wiedzę zdobytą na zajęciach z geodezji wyższej, fotogrametrii czy GIS-u.

Z kolei po dotarciu do przedmieść Genewy (9 sierpnia) uczestnicy wyprawy odwiedzili zlokalizowany na granicy Szwajcarii i Francji ośrodek badawczy należący do Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN). W ramach specjalnego ponadsześciogodzinnego programu zwiedzania goście z Polski dowiedzieli się o działaniu ośrodka oraz eksperymentach, jakie są tam przeprowadzane. Na własne oczy zobaczyli butlę wodoru, z której wystrzeliwane są atomy do największego na świecie akceleratora cząstek elementarnych. Ciekawostką były informacje związane z działem mierniczym CERN-u oraz możliwością pracy w tym ośrodku badawczym.

Partnerem XV wyprawy BARI jest firma MGGP S.A. z Tarnowa, a sponsorami: OPGK z Opola, Softline z Wrocławia oraz SGP oddział w Krakowie. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja miesięcznika GEODETA oraz portalu Geoforum.pl.

Uczestnicy Wyprawy BARI 2013


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Uber "naprawia" GPS w miastach
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama