|2013-08-09|
Teledetekcja, Instytucje
Amnesty dokumentuje z orbity zbrodnie wojenne w Syrii
Satelitarne zdjęcia Aleppo dostarczają najświeższych dowodów na to, jak przeciągający się konflikt w Syrii mnoży ciężkie naruszenia praw człowieka wobec ludności cywilnej, na którą spada największy ciężar przemocy, wypędzeń i kryzysu humanitarnego.
Nowa analiza – jedna z najszerszych analiz obrazów satelitarnych trwających konfliktów jaką kiedykolwiek przeprowadzono - wskazuje na niezwykle niepokojące trendy w prowadzonych działaniach wojennych: przy absolutnym braku poszanowania Międzynarodowego Prawa Humanitarnego, ogromnej skali zniszczeń, śmierci i przesiedleń. Analizę wykonało stowarzyszenie American Association for the Advancement of Science (AAAS) z USA, we współpracy z prowadzonym przez Amnesty International programem „Science for Human Rights”.
Skalę zniszczeń ukazanych na fotografiach potwierdza Donatella Rovera, Starszy Doradca ds. Sytuacji Kryzysowych przy Amnesty International, która wróciła z Aleppo w ubiegłym miesiącu.
– Aleppo zostało całkowicie zniszczone, a wielka liczba ludności uciekła przed niebezpieczeństwem – stwierdza Donatella Rovera, która spędziła wiele miesięcy badając pogwałcenia praw człowieka na miejscu w Syrii.
Rok temu, 6 sierpnia 2012 r., organizacja Amnesty International opublikowała fotografie satelitarne Aleppo i okolicznych terenów w związku z gwałtownymi starciami w Aleppo i doniesieniami o zbliżającej się ofensywie. Organizacja ostrzegała o niezwykle poważnym zagrożeniu dla ludności cywilnej Aleppo, wzywając wszystkie strony do przestrzegania prawa humanitarnego.
Dokumentując skalę zniszczeń w Aleppo od chwili publikacji apelu, najnowsza analiza AAAS nie pozostawia żadnych wątpliwości co do przyczyny tak ogromnej liczby ofiar - ucieczki połowy ludności miasta: kampania prowadzonych na ślepo bombardowań rządowego lotnictwa obróciła w ruiny całe dzielnice, zabijając i raniąc niezliczoną ilość cywilów. Jako przykład posłużyć może analiza porównawcza fotografii okolicy zniszczonej przez trzy pociski balistyczne pomiędzy 18 a 22 lutego 2013, przedstawiająca straszliwy dowód ceny, jaką ludność płaci za taktykę obraną przez uczestników konfliktu. Tylko w tych trzech eksplozjach zginęło 160 mieszkańców, rannych zostało kolejnych kilkuset, a dziesiątki zniszczonych budynków pozostawiły kolejne setki cywilów bez dachu nad głową.
Analiza kolejnych siedmiu fotografii na przestrzeni dziewięciu miesięcy (początek września 2012 - koniec maja 2013) stanowi jak do tej pory najszerszy projekt badający zniszczenia w tym największym syryjskim mieście. Oprócz zniszczeń infrastruktury projekt dokumentuje również zniszczenia w obrębie Starego Miasta Aleppo, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, w tym zniszczenie minaretu Wielkiego Meczetu w Aleppo oraz starożytnego bazaru Souq al-Madina. W myśl międzynarodowego prawa humanitarnego strony konfliktu zobowiązane są chronić obiekty kultury. Analiza obrazów satelitarnych miasta przeprowadzona przez AAAS wskazuje ponadto, że skala zniszczeń jest „znacząco nierównomierna”, koncentrując się na terenach pod kontrolą opozycji.
Zobacz wybrane zdjęcia Aleppo
Źródło: Stowarzyszenie Amnesty International
|