wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-07-26| GIS, Teledetekcja, Firma, Przetargi

Przetarg na kontrowersyjne bazy wiedzy Dolnego Śląska rozstrzygnięty

Urząd Marszałkowski we Wrocławiu podpisał umowę na opracowanie, wykonanie i wdrożenie bazy wiedzy o Dolnym Śląsku. Jego częścią jest wykonanie ortofotomapy lotniczej całego województwa w rozdzielczości 10 cm.


Przetarg na kontrowersyjne bazy wiedzy Dolnego Śląska rozstrzygnięty <br />
fot. Wikipedia/Aotearoa
fot. Wikipedia/Aotearoa

Zasadniczą częścią przetargu jest opracowanie struktury bazy wiedzy o Dolnym Śląsku oraz zasilenie tejże bazy danymi, m.in. mapami tematycznymi w różnych skalach i pokrywających nie tylko województwo dolnośląskie, ale w niektórych przypadkach także cały Śląsk (dotyczy to przede wszystkim zagadnień historycznych). Do obowiązków wykonawcy będzie ponadto należało powiązanie zawartości bazy wiedzy z Bazą Danych Obiektów Topograficznych. Aktualizacja danych pomiędzy nimi ma się odbywać automatycznie, przynajmniej co miesiąc.

Przetarg ogłoszono na początku tego roku, ale wskutek protestów wykonawców oraz kontroli Urzędu Zamówień Publicznych umowę podpisano dopiero w tym tygodniu. Prace zrealizuje firma Qumak z Warszawy za 65,9 mln zł, która wykonanie ortofotomapy zleci tarnowskiej spółce MGGP Aero. Naloty mają się rozpocząć jesienią tego roku i być kontynuowane wiosną przyszłego roku. MGGP Aero wykorzysta do tego celu 2-3 zespoły pomiarowe. Ortofotomapa w barwach rzeczywistych i podczerwieni ma być gotowa do końca przyszłego roku.

W postępowaniu uczestniczyły także konsorcja:
1) Comarch Polska SA z Krakowa oraz Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej z Wrocławia (wartość oferty: 76,1 mln zł);
2) Bull Polska z Warszawy, Agencja Rozwoju Regionalnego „ARLEG” z Legnicy oraz GISPartner z Wrocławia (75,6 mln zł).

Po ogłoszeniu wyników przetargu w internecie, a szczególnie w mediach społecznościowych, zawrzało. Internauci oburzali się, pytając, jak portal internetowy może kosztować aż tyle. Dołączyli do nich opozycyjni politycy z dolnośląskiego sejmiku, zwracając uwagę, że za tę kwotę można by wybudować pół mostu.

Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego podkreślają jednak rozmach projektu. Tworzony portal ma być bowiem czymś w rodzaju wielotomowej, kompleksowej encyklopedii regionu. Projekt obejmuje m.in. zebranie, zdigitalizowanie, udostępnienie i aktualizowanie wszystkich materiałów kulturalnych, dotyczących zasobów naturalnych, środowiska, zasobów ludzkich, osiągnięć naukowych regionu. Urzędnicy zaznaczają ponadto, że same kwestie informatyczne są niewielką częścią wartości przetargu. W wypowiedzi dla Gazeta.pl podkreślają, że jeden z największych kosztów to przygotowanie treści – wiedzy o regionie dotyczącej takich dziedzin jak geografia fizyczna, geografia społeczno-ekonomiczna (w tym turystyka), ekonomia, kartografia, geologia, ekologia, zoologia, botanika, historia, historia sztuki, ochrona zabytków, archeologia, etnologia.

Ortofotomapa też zresztą znalazła się pod ostrzałem dziennikarzy. Zarzucano, że to zbędna inwestycja, skoro można skorzystać z Google Maps albo ortofotomap z LPIS. Urząd Marszałkowski zaznacza jednak, że Dolny Śląsk będzie pierwszym województwem w Polsce, które będzie miało jednolitą, wysokorozdzielczą i aktualną ortofotomapę. Ani Google Maps, ani LPIS tego nie zapewniają. Podkreślają ponadto, że ortofotomapa posłuży urzędnikom do wielu przydatnych analiz.

Portal ma powstać w ciągu 18 miesięcy.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Przelewanie kasy Ten przetarg to ostatnia szansa na kasę przed wyborami, bo de facto budżet już jest pusty. Swoją drogą ciekaw jestem, ile w tym przetargu warte jest ortofoto - w końcu firma z Tarnowa nie może wciąż jechać na kredycie i dokładać do robót po to, aby wygryźć konkurencję. Opamiętajcie się, ludzie! Ceny usług geoinformatycznych w Polsce są najniższe na świecie - Chińczycy biorą nie mniej niż 10USD za godzinę, a Hindusi nawet więcej. I są bardzo dobrzy. W Polsce "chińczycy" (czyli młodzi, wykształceni geodeci-fotogrametrzy, z wielkich miast) biorą 10-15zł za godzinę... Czekam, kiedy prezesi zejdą do takiego poziomu!

haha "Urząd Marszałkowski zaznacza jednak, że Dolny Śląsk będzie pierwszym województwem w Polsce, które będzie miało jednolitą, wysokorozdzielczą i aktualną ortofotomapę." buhaha, wystarczy, że ktoś postawi jeden domek, i szlag trafił orto bo będzie już nie aktualne :D :D :D "Aktualizacja danych pomiędzy nimi ma się odbywać automatycznie, przynajmniej co miesiąc." taa, bo zdjęcie domku samo się zrobi z automatu, buhahahaha

To już przesada wydawanie takiej kasy na coś, z czego i tak urzędnicy nie będa potrafili skorzystać. Co oni zrobią ze zdjęciami 10 cm? Za dekolty panienka będa zagladać?

powiązania, wszystko ładnie się wiąże bo dyrektorem w KZGW jest była Prezes Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, pętla się zamyka.

sprostowanie Dla KZGW w ramach ISOk-u http://geoforum.pl/?page=news

do GIS Qumak wygrał w GUGiK przetarg na 60 baniek ??? upss chyba jakiś error się wkradł.

Dolnośląskie Widać to województwo ma za dużo pieniędzy... Przecież istnieje już Dolnośląska Infrastruktura Informacji Przestrzennej, są dane przygotowywane dla GUGIK np ISOK, który pokrywa znaczną część Dolnego Śląska. A tak przynajmniej będzie zysk dla Qumak'a (który wygrał niedawno tez za 60 mln przetarg w GUGIK) MGPP, która będzie robić poraz n-ty ten sam obszar... Ciekawi mnie tylko na jakim oprogramowaniu to powstanie i jak będzie działać...Czekam na efekty pracy tych naukowców, których zatrudni Qumak...za półtora roku się odezwę ;)

Zgroza Jak dlugo jeszcze bedzie trwalo marnowanie publicznych pieniedzy?

8 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolebka Polski w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS