wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-01-18| GNSS, Ludzie, Imprezy

Konferencja na temat GPS tygodnika „Computerworld”


Wczoraj (17 stycznia) odbyła się w Warszawie konferencja "GIS dla ludzi: nawigacja satelitarna". Spotkanie zorganizowane przez tygodnik „Computerworld” miało być forum, na którym o przyszłości technik satelitarnych w Polsce dyskusję podejmą przedstawiciele nauki, biznesu i administracji.

A jest naprawdę o czym dyskutować. Z badań światowego rynku usług satelitarno-kosmicznych wynika, że wart on jest około 80 miliardów dolarów i ciągle rośnie. Przewiduje się, że do roku 2020 osiągnie poziom 180 miliardów dolarów. Jeśli dodamy do usług wartość produkowanego sprzętu, osiągniemy astronomiczną kwotę 300 miliardów dolarów. Analitycy oszacowali również, że w 2020 roku 1 dzień bez funkcjonujących systemów nawigacyjnych przyniesie w Europie straty w wysokości 500 milionów euro.

Co na to Polska? Jak do tej pory aktywność naszych władz była bardzo mała. Świadczy o tym chociażby brak naszego kraju w szeregach Europejskiej Agencji Kosmicznej, która już w 2001 roku wyszła z propozycją podpisania programu o partnerstwie PECS. Dopiero po 5 latach (13-14 grudnia ubiegłego roku) polski rząd zaakceptował projekt PECS, a jego oficjalne podpisanie nastąpi najprawdopodobniej w styczniu tego roku. Przez cały ten okres koło nosów polskich biznesmenów i naukowców przeszły miliony euro. Obecny na spotkaniu podsekretarz stanu w MSWiA Piotr Piętak tłumaczył, że gdyby umowa między ESA a Polską zależała od podpisu jednego ministra, to sprawa byłaby załatwiona już dawno.

Mimo tego, że nie jesteśmy w ESA, Polska może zdobywać środki na rozwój technik satelitarnych z 7. Programu Ramowego. Na badania i wdrożenia GNSS Unia Europejska przeznaczy w najbliższych latach 350 milionów euro. Rynek produkcyjny i usług jest w Polsce bardzo chłonny i prężny. Specjaliści zauważają jednak, że konkurencja z firmami z Europy Zachodniej będzie trudna. Wypracowano tam bowiem bardzo sprawny model działania. Szeroko pojęty biznes finansuje tworzenie przez naukowców rozwiązań technologicznych, które są stosowane w sektorze publicznym. Taka współpraca w Polsce nie istnieje. Minister Piętak podkreślił, że trójstronna współpraca nauka-biznes-administracja musi zostać i u nas szybko nawiązana, bo przecież pieniądze z Unii Europejskiej mają charakter środków administracyjnych, które przez tę administrację są rozdzielane.

Na konferencji obecna była silna reprezentacja świata biznesu, trochę słabsza nauki, a wręcz znikoma administracji. Podczas dyskusji nie było np. żadnego przedstawiciela GUGiK, który mógłby odpowiedzieć na postulaty przedsiębiorców dotyczące darmowego dostępu do danych przechowywanych w ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Może to odzwierciedlenie zainteresowania wspomnianym dialogiem?

Marek Pudło


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS