Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2013-07-18| Prawo, Przetargi

Walki z "rażąco niską ceną" ciąg dalszy

Odejście od kryterium najniższej ceny, możliwość wymuszenia od wykonawcy zatrudniania na umowę o pracę czy podniesienie progu, od którego trzeba rozpisywać przetarg – to niektóre z założeń nowelizacji Prawa zamówień publicznych, jakie znalazły się w projekcie Klubu Poselskiego Platformy Obywatelskiej.


Walki z "rażąco niską ceną" ciąg dalszy

Jak podkreślają posłowie tej partii, zmiany wychodzą naprzeciw propozycjom m.in. branży budowlanej. Według projektu zamawiający będzie miał obowiązek stosowania w ramach zamówienia publicznego innych kryteriów niż cena, chyba że wykaże, iż jest ono najbardziej efektywne dla interesu publicznego.

Przy określaniu wartości zamówienia uwzględniane mają być koszty pracy. Tak więc zamawiający będzie mógł wymagać od wykonawcy, aby osoby pracujące przy realizacji projektu określonego w zamówieniu publicznym były zatrudnione na umowę o pracę. W zamyśle posłów powinno to doprowadzić do ograniczenia zjawiska rażąco niskiej ceny.

Klub PO chce też, aby wartość zamówienia była waloryzowana, gdy jego realizacja trwa dłużej niż rok. Kolejna propozycja mówi o wykluczeniu z prawa do startowania w przetargach firm, których zobowiązanie wobec zamawiającego przekracza 10% wartości zamówienia (obecnie jest to 5 procent).

Podwyższony ma też być próg kwotowy zobowiązujący do organizowania przetargu. Dzisiaj jest to 14 tysięcy euro, podczas gdy średnia unijna kształtuje się na poziomie 50 tysięcy euro.

Źródło: KP PO, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama