|2013-07-16|
Geodezja, GIS, Prawo
Wstęp do modelu podstawowego w lipcu, książka we wrześniu
W lipcowym wydaniu GEODETY ukazał się artykuł dr. Zenona Parzyńskiego nt. Modelu Podstawowego, którego fragment publikujemy poniżej. We wrześniu redakcja dołączy do prenumeraty książkę „Infrastruktura informacji przestrzennej w UML” dr. Zenona Parzyńskiego i dr Agnieszki Chojki.
Powszechnie wiadomo, że podjęto decyzję dotyczącą losu w dużej części przestarzałych instrukcji i wytycznych technicznych. Miały one zostać zastąpione rozporządzeniami właściwego ministra lub Rady Ministrów. W aktach tych miały się znaleźć schematy aplikacyjne (modele) struktur baz danych w UML oraz schematy aplikacyjne GML jako standardy wymiany danych. I tak się stało. Rozporządzenia były sukcesywnie wydawane i w każdym z nich znalazł się załącznik ze schematem aplikacyjnym UML, katalogiem obiektów oraz schematem GML. Modele miały być zharmonizowane ze sobą, zintegrowane z normami ISO serii 19100 oraz w pewnej części miały spełniać wymagania i zalecenia dyrektywy INSPIRE (INSPIRE, 2007). I tak też się stało.
W 2007 r. na konferencji PTIP został wygłoszony referat dotyczący koncepcji OMG – Ogólnego Modelu Geodezyjnego (Pachelski i in., 2007), który miał być podstawą opracowywanych modeli odpowiadających poszczególnym instrukcjom technicznym. Z kolei podstawą jego opracowania miała być ewidencja gruntów i budynków – EGiB (rys.). To znaczy, że w OMG byłyby zdefiniowane gotowe do wykorzystywania klasy, do których odwoływanoby się przy budowie schematów aplikacyjnych UML. Miało to doprowadzić do harmonizacji modeli. Koncepcja została zaakceptowana w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii (GUGiK) i wdrożona w życie, ale nieco odmiennie. Obecnie prawie wszystkie rozporządzenia już obowiązują – akurat z wyjątkiem nowelizacji przepisów o EGiB.
Modele zaczęto tworzyć, poczynając od schematów aplikacyjnych: dla ewidencji miejscowości, ulic i adresów (EMUiA), dla zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach (ZSIN) oraz dla państwowego rejestru nazw geograficznych (PRNG). W związku z tym OMG stał się modelem podstawowym (MP) i powstawał w trakcie tworzenia kolejnych modeli do kolejnych projektów kolejnych rozporządzeń. Innymi słowy, były w nim umieszczane klasy, które powstawały przy okazji prac nad konkretnymi modelami z bieżąco tworzonego rozporządzenia i co do których była pewność, że w następnym lub następnych modelach zaistnieje potrzeba ich wykorzystania. W efekcie kolejne wersje MP ukazujące się w publikowanych rozporządzeniach różnią się od siebie. Ale za każdym razem wersja MP opublikowana w danym rozporządzeniu była tą wersją, do której odwoływaliśmy się w „głównym” modelu danego rozporządzenia.
Okazało się też, że pojawił się problem z publikacją MP. Brak było delegacji ustawowej do opublikowania osobno takiego tworu jak MP, więc mogliśmy go tylko publikować jako kolejne części w ramach załącznika z modelem UML. Podjęliśmy decyzję, że będziemy publikować tylko te elementy z modelu podstawowego, do których były odwołania w modelu definiującym strukturę bazy danych dla danego rozporządzenia. Chcieliśmy uniknąć w ten sposób zarzutów, że publikujemy w MP elementy (klasy), które nigdzie nie są wykorzystywane. I to się nam udało, ale spotkaliśmy się za to z zarzutem, że w każdym rozporządzeniu jest MP i że za każdym razem jest inny.
Schemat aplikacyjny modelu podstawowego składa się z pięciu modeli: • Dokument, • Karto, • Typy podstawowe, • Obiekt przestrzenny, • Referencja pomiędzy obiektami IIP...
Pełna treść artykułu Zenona Parzyńskiego w lipcowym wydaniu GEODETY.
Publikacja ta jest pierwszą częścią projektu edukacyjnego redakcji GEODETY i Geoforum.pl „IIP dla każdego”, który ma na celu upowszechnienie wiedzy o infrastrukturze informacji przestrzennej. Oprócz tego wkrótce ukaże się książka „Infrastruktura informacji przestrzennej w UML” Zenona Parzyńskiego i Agnieszki Chojki. Otrzymają ją bezpłatnie wszyscy prenumeratorzy wraz z wrześniowym wydaniem GEODETY. Kolejnymi elementami projektu będą artykuły publikowane w GEODECIE oraz konkursy wiedzy na Geoforum.pl, o których będziemy informować wkrótce.
Patronem technicznym projektu „IIP dla każdego” jest firma Intergraph Polska.
Redakcja
|