Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-07-16| GIS, Mapy

Dzięki interaktywnej mapie rybak się nie zaczepi

WWF Polska wspólnie z Baltic Sea 2020 oraz Litewskim Funduszem na rzecz Ochrony Przyrody stworzyli interaktywną mapę podwodnych obiektów, która pozwoli rybakom unikać niebezpiecznych zaczepów powodujących utratę sieci.


Dzięki interaktywnej mapie rybak się nie zaczepi

Na mapę nanoszone są zgłaszane przez użytkowników morza niebezpieczne obiekty znajdujące się w wodach Bałtyku, takie jak wraki, skały czy inne przeszkody, o które mogą zahaczyć się sieci rybackie. Mapa oraz połączona z nią baza danych mają charakter otwarty – każdy użytkownik morza ma możliwość dodania obiektu do mapy oraz bezpłatnego pobrania bazy danych ze współrzędnymi wszystkich zgłoszonych obiektów.

Zachęcamy rybaków i innych użytkowników morza do dodawania obiektów na mapie, jak i korzystania z zawartych w niej danych – mówi Piotr Prędki z WWF Polska – To od zaangażowania użytkowników morza zależeć będzie dokładność i użyteczność mapy.

Wpisy do bazy można dodawać na dwa sposoby. Poprzez zawarty na stronie sieciwidma.wwf.pl formularz lub wysyłając SMS pod numer telefonu +48 531 799 702. Zgłaszając obiekt przez SMS, należy podać jego współrzędne geograficzne, głębokość zalegania oraz typ obiektu. Warto też wpisać, czy na danym obiekcie zerwano sieć rybacką i czy obiekt został potwierdzony w terenie.

Interaktywna mapa zaczepów powstała w ramach realizowanego przez WWF Polska przy wsparciu Fundacji Baltic Sea 2020, projektu „Usuwanie zalegających sieci z Bałtyku”. W ramach projektu w roku 2012 polscy i litewscy rybacy wyłowili z Bałtyku ponad 22 tony sieci widm – utraconych sieci, które kontynuują połowy.

Do Bałtyku co roku trafia od 5500 do 10 000 sieci. Daje to łącznie od 52 do 95 ton sieci rocznie – mówi Piotr Prędki z WWF Polska. – Dlatego poza prowadzonymi wspólnie z rybakami akcjami wyławiania sieci widm z morza konieczne jest równoległe opracowanie i wdrożenie systemów pozwalających na ograniczenie ilości sieci gubionych w morzu. Jednym z nich jest opracowana mapa obiektów podwodnych.

Źródło: WWF


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS