Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-07-09| Geodezja, Mapy, Prawo

Deregulacja podpisana

Dziś (9 lipca) prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę deregulującą dostęp do wybranych zawodów, w tym geodety i kartografa.


Deregulacja podpisana <br />
fot. Prezydent.pl
fot. Prezydent.pl

Deregulacja zawodów była jednym ze sztandarowych projektów byłego ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina. Projekt ustawy przekazano do konsultacji społecznych w marcu 2012 roku. Jeśli chodzi o geodezję i kartografię, początkowo zakładał on deregulację tylko w zakresach 3, 6 i 7. W wersji opublikowanej w lipcu zaproponowano ułatwienie dostępu także w pozostałych zakresach, ale bez znoszenia w ich przypadku egzaminów zawodowych.

Do Sejmu ustawa trafiła pod koniec ubiegłego roku, a posłowie przyjęli ją zdecydowaną większością głosów w kwietniu br. Po wprowadzeniu drobnych poprawek w Senacie, projekt znów wrócił do Sejmu, który ponownie przegłosował go w połowie czerwca br.

Ustawa z 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów nowelizuje 27 różnych ustaw, w tym Prawo geodezyjne i kartograficzne. Najważniejsze zmiany w Pgik dotyczą likwidacji egzaminów państwowych na uprawnienia zawodowe w zakresach 3, 6 i 7. Uprawnienia takie będą mogły otrzymać osoby posiadające odpowiedni dyplom ukończenia studiów wyższych. Minister administracji i cyfryzacji będzie jednak musiał wcześniej określić warunki, które powinien spełniać program kształcenia w zakresie 3 – pomiary podstawowe, 6 – redakcja map, 7 – fotogrametria i teledetekcja. Obecnie żaden przepis nie definiuje zakresu tematycznego zagadnień, których poznanie na poziomie akademickim gwarantowałoby absolwentowi studiów nabycie umiejętności we wspomnianych zakresach.

Nowelizacja skraca okres obowiązkowej praktyki w pozostałych zakresach, co ma według jej twórców ułatwić dostęp do zawodu. Poza tym ustawa definiuje prowadzenie i finansowanie dzienników praktyki zawodowej, a także porządkuje prowadzenie przez GUGiK centralnego rejestru osób posiadających uprawnienia zawodowe oraz reguluje prace Komisji Kwalifikacyjnej ds. uprawnień zawodowych.

Przepisy te wejdą w życie 30 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. W praktyce na deregulację zawodu geodety i kartografa w zakładanym kształcie będzie trzeba poczekać do momentu wydania przez ministra administracji i cyfryzacji rozporządzenia określającego sposób, tryb i szczegółowe warunki nadawania uprawnień zawodowych oraz działania komisji kwalifikacyjnej, w tym warunki, które powinien spełniać program kształcenia osób ubiegających się o nadanie uprawnień w zakresach 3, 6 i 7.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS