wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-07-09| Geodezja, Mapy, Prawo

Deregulacja podpisana

Dziś (9 lipca) prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę deregulującą dostęp do wybranych zawodów, w tym geodety i kartografa.


Deregulacja podpisana <br />
fot. Prezydent.pl
fot. Prezydent.pl

Deregulacja zawodów była jednym ze sztandarowych projektów byłego ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina. Projekt ustawy przekazano do konsultacji społecznych w marcu 2012 roku. Jeśli chodzi o geodezję i kartografię, początkowo zakładał on deregulację tylko w zakresach 3, 6 i 7. W wersji opublikowanej w lipcu zaproponowano ułatwienie dostępu także w pozostałych zakresach, ale bez znoszenia w ich przypadku egzaminów zawodowych.

Do Sejmu ustawa trafiła pod koniec ubiegłego roku, a posłowie przyjęli ją zdecydowaną większością głosów w kwietniu br. Po wprowadzeniu drobnych poprawek w Senacie, projekt znów wrócił do Sejmu, który ponownie przegłosował go w połowie czerwca br.

Ustawa z 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów nowelizuje 27 różnych ustaw, w tym Prawo geodezyjne i kartograficzne. Najważniejsze zmiany w Pgik dotyczą likwidacji egzaminów państwowych na uprawnienia zawodowe w zakresach 3, 6 i 7. Uprawnienia takie będą mogły otrzymać osoby posiadające odpowiedni dyplom ukończenia studiów wyższych. Minister administracji i cyfryzacji będzie jednak musiał wcześniej określić warunki, które powinien spełniać program kształcenia w zakresie 3 – pomiary podstawowe, 6 – redakcja map, 7 – fotogrametria i teledetekcja. Obecnie żaden przepis nie definiuje zakresu tematycznego zagadnień, których poznanie na poziomie akademickim gwarantowałoby absolwentowi studiów nabycie umiejętności we wspomnianych zakresach.

Nowelizacja skraca okres obowiązkowej praktyki w pozostałych zakresach, co ma według jej twórców ułatwić dostęp do zawodu. Poza tym ustawa definiuje prowadzenie i finansowanie dzienników praktyki zawodowej, a także porządkuje prowadzenie przez GUGiK centralnego rejestru osób posiadających uprawnienia zawodowe oraz reguluje prace Komisji Kwalifikacyjnej ds. uprawnień zawodowych.

Przepisy te wejdą w życie 30 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. W praktyce na deregulację zawodu geodety i kartografa w zakładanym kształcie będzie trzeba poczekać do momentu wydania przez ministra administracji i cyfryzacji rozporządzenia określającego sposób, tryb i szczegółowe warunki nadawania uprawnień zawodowych oraz działania komisji kwalifikacyjnej, w tym warunki, które powinien spełniać program kształcenia osób ubiegających się o nadanie uprawnień w zakresach 3, 6 i 7.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
NocnyMarku czy naprawdę myślisz że kogokolwiek tam u góry to obchodzi ?
 1 
odpowiedz zgłoś
Rozporządzenie Jak dobrze liczę to tak w okolicach 22 lutego 2014r. - jeżeli nie będzie nowego rozporządzenia w sprawie nadawania uprawnień zawodowych to obecne rozporządzenie w tej materii (z dnia 30 lipca 2003r.) przestanie działać. Widział ktoś gdzieś może jakiś projekt takiego nowego rozporządzenia w sprawie nadawania uprawnień zawodowych?
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
deregulacja Z tego co tam jest napisane, nie znoszą egzaminów na uprawnienia 1 i 2:) więc spokojnie Zmniejszyli tylko czas praktyk to roku po mgr i do 2 lat po inż. Reszta czyli 3, 6, 7 nie obowiazuja nas. Dopiero jak wymyślą takie studia to dopiero można bez egzaminu mieć te uprawnienia. I dobrze. Przynajmniej bedzie mniej geodetów bo pójdą np na fotkę.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
deregulacja uprawnień zawodowych Na staranie się ( koszty noclegów, dojazdów wszelkich ,na kursy i egzaminy) związane ze zdaniem egzaminów na uprawnienia z geodezji, z zakresu 1 i 2 straciłem ok.7500zł rok temu ,więc jak zniosą te uprawnienia wystąpię do Sądu o zwrot kosztów związanych z egzaminami.
 9 
 1 
odpowiedz zgłoś
czekamy teraz na rozporządzenie. Inaczej ten przepis będzie martwy.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
Bolo zacytował komunikat ze strony http://www.gugik.gov.pl/ Aktualności, który sam widziałem o godzinie 14.20 dzisiaj. Już ten komunikat został ze usunięty. Bolo, gratulacje za spostrzegawczość.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
Bolo kolego czyżby każdy dysponował inną ustawą? Jak chcesz zwać się geodetą to lepiej się doucz. To co podajesz to zakresy uprawnień zawodowych jeszcze z rozporządzenia z 16 stycznia 1984, nie aktualnie obowiązujące
 1 
odpowiedz zgłoś
@Bolo Kolego, kpisz czy o drogę pytasz?
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
strona internetowa GUGiK Kto pracuje w tym Urzędzie??? "Ustawa znosi egzaminy na uprawnienia zawodowe w zakresach 3 (Geodezyjne pomiary realizacyjne i inwentaryzacyjne), 6 (Szacowanie nieruchomości gruntowych) i 7 (Fotogrametria naziemna). Uprawnienia takie otrzymają osoby, które ukończą studia wyższe, zgodne z programem kształcenia określonym przez Ministra Administracji i Cyfryzacji." Czyżby zmiana art. 43 Pgik "w locie"?
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
Co do terminu obowiązywania deregulacji to dla mnie ta ustawa jest wybitnie niejasna. Ciekawe, czy Gugik wie, kiedy tak naprawdę zacznie obowiązywac. Będziemy wdzięczni za wyjaśnienia.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
. Ciekawe jak będzie z dziennikiem praktyki i podpisywaniem tegoż przyszłym konkurentom.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
1 i 2 na 3 6 7 trzeba poczekać ale 1 i 2 będzie miała krótsze okresy praktyk więc do egzaminu będzie można szybciej podejść czy bez rozporządzenia ani rusz...
 4 
 4 
odpowiedz zgłoś
12 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
BARI '76
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS