wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-07-09| Geodezja, Mapy, Prawo

Deregulacja podpisana

Dziś (9 lipca) prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę deregulującą dostęp do wybranych zawodów, w tym geodety i kartografa.


Deregulacja podpisana <br />
fot. Prezydent.pl
fot. Prezydent.pl

Deregulacja zawodów była jednym ze sztandarowych projektów byłego ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina. Projekt ustawy przekazano do konsultacji społecznych w marcu 2012 roku. Jeśli chodzi o geodezję i kartografię, początkowo zakładał on deregulację tylko w zakresach 3, 6 i 7. W wersji opublikowanej w lipcu zaproponowano ułatwienie dostępu także w pozostałych zakresach, ale bez znoszenia w ich przypadku egzaminów zawodowych.

Do Sejmu ustawa trafiła pod koniec ubiegłego roku, a posłowie przyjęli ją zdecydowaną większością głosów w kwietniu br. Po wprowadzeniu drobnych poprawek w Senacie, projekt znów wrócił do Sejmu, który ponownie przegłosował go w połowie czerwca br.

Ustawa z 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów nowelizuje 27 różnych ustaw, w tym Prawo geodezyjne i kartograficzne. Najważniejsze zmiany w Pgik dotyczą likwidacji egzaminów państwowych na uprawnienia zawodowe w zakresach 3, 6 i 7. Uprawnienia takie będą mogły otrzymać osoby posiadające odpowiedni dyplom ukończenia studiów wyższych. Minister administracji i cyfryzacji będzie jednak musiał wcześniej określić warunki, które powinien spełniać program kształcenia w zakresie 3 – pomiary podstawowe, 6 – redakcja map, 7 – fotogrametria i teledetekcja. Obecnie żaden przepis nie definiuje zakresu tematycznego zagadnień, których poznanie na poziomie akademickim gwarantowałoby absolwentowi studiów nabycie umiejętności we wspomnianych zakresach.

Nowelizacja skraca okres obowiązkowej praktyki w pozostałych zakresach, co ma według jej twórców ułatwić dostęp do zawodu. Poza tym ustawa definiuje prowadzenie i finansowanie dzienników praktyki zawodowej, a także porządkuje prowadzenie przez GUGiK centralnego rejestru osób posiadających uprawnienia zawodowe oraz reguluje prace Komisji Kwalifikacyjnej ds. uprawnień zawodowych.

Przepisy te wejdą w życie 30 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. W praktyce na deregulację zawodu geodety i kartografa w zakładanym kształcie będzie trzeba poczekać do momentu wydania przez ministra administracji i cyfryzacji rozporządzenia określającego sposób, tryb i szczegółowe warunki nadawania uprawnień zawodowych oraz działania komisji kwalifikacyjnej, w tym warunki, które powinien spełniać program kształcenia osób ubiegających się o nadanie uprawnień w zakresach 3, 6 i 7.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
NocnyMarku czy naprawdę myślisz że kogokolwiek tam u góry to obchodzi ?

Rozporządzenie Jak dobrze liczę to tak w okolicach 22 lutego 2014r. - jeżeli nie będzie nowego rozporządzenia w sprawie nadawania uprawnień zawodowych to obecne rozporządzenie w tej materii (z dnia 30 lipca 2003r.) przestanie działać. Widział ktoś gdzieś może jakiś projekt takiego nowego rozporządzenia w sprawie nadawania uprawnień zawodowych?

deregulacja Z tego co tam jest napisane, nie znoszą egzaminów na uprawnienia 1 i 2:) więc spokojnie Zmniejszyli tylko czas praktyk to roku po mgr i do 2 lat po inż. Reszta czyli 3, 6, 7 nie obowiazuja nas. Dopiero jak wymyślą takie studia to dopiero można bez egzaminu mieć te uprawnienia. I dobrze. Przynajmniej bedzie mniej geodetów bo pójdą np na fotkę.

deregulacja uprawnień zawodowych Na staranie się ( koszty noclegów, dojazdów wszelkich ,na kursy i egzaminy) związane ze zdaniem egzaminów na uprawnienia z geodezji, z zakresu 1 i 2 straciłem ok.7500zł rok temu ,więc jak zniosą te uprawnienia wystąpię do Sądu o zwrot kosztów związanych z egzaminami.

czekamy teraz na rozporządzenie. Inaczej ten przepis będzie martwy.

Bolo zacytował komunikat ze strony http://www.gugik.gov.pl/ Aktualności, który sam widziałem o godzinie 14.20 dzisiaj. Już ten komunikat został ze usunięty. Bolo, gratulacje za spostrzegawczość.

Bolo kolego czyżby każdy dysponował inną ustawą? Jak chcesz zwać się geodetą to lepiej się doucz. To co podajesz to zakresy uprawnień zawodowych jeszcze z rozporządzenia z 16 stycznia 1984, nie aktualnie obowiązujące

@Bolo Kolego, kpisz czy o drogę pytasz?

strona internetowa GUGiK Kto pracuje w tym Urzędzie??? "Ustawa znosi egzaminy na uprawnienia zawodowe w zakresach 3 (Geodezyjne pomiary realizacyjne i inwentaryzacyjne), 6 (Szacowanie nieruchomości gruntowych) i 7 (Fotogrametria naziemna). Uprawnienia takie otrzymają osoby, które ukończą studia wyższe, zgodne z programem kształcenia określonym przez Ministra Administracji i Cyfryzacji." Czyżby zmiana art. 43 Pgik "w locie"?

Co do terminu obowiązywania deregulacji to dla mnie ta ustawa jest wybitnie niejasna. Ciekawe, czy Gugik wie, kiedy tak naprawdę zacznie obowiązywac. Będziemy wdzięczni za wyjaśnienia.

. Ciekawe jak będzie z dziennikiem praktyki i podpisywaniem tegoż przyszłym konkurentom.

1 i 2 na 3 6 7 trzeba poczekać ale 1 i 2 będzie miała krótsze okresy praktyk więc do egzaminu będzie można szybciej podejść czy bez rozporządzenia ani rusz...

12 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS