Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-07-05| GIS, Edukacja, Software

Student AGH zwycięzcą w konkursie na geoportal

2 lipca ogłoszono werdykt trzeciej już ogólnopolskiej edycji konkursu programistycznego „Pokaż, co potrafisz” organizowanego przez firmę Geomatyka-Kraków. Tym razem zadaniem uczestników było stworzenie minigeoportalu internetowego z wykorzystaniem oprogramowania open source.


Student AGH zwycięzcą w konkursie na geoportal

Główną nagrodę (dwumiesięczny staż płatny 5 tys. zł za miesiąc) zdobył Jakub Łęgowik, członek, a zarazem wiceprezes koła naukowego „KNGK Geoinformatyka” działającego na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH.

Jakub zintegrował dwie aplikacje i oprogramował kilka bibliotek, tworząc tym samym internetowy portal, który uzyskał roboczą nazwę Geoportal v1.0. Program zwycięzcy został napisany w języku JavaScript z wykorzystaniem darmowych bibliotek OpenLayers, GeoExt i ExtJS, korzysta on z darmowej i otwartej bazy danych PostGIS, w której składowane są dane przestrzenne. Rozwiązanie korzysta również z programu GeoServer jako aplikacji serwerowej udostępniającej dane przestrzenne.

Opracowana przez niego aplikacja pozwala na wczytywanie do mapy danych przestrzennych zawartych w bazie danych PostGIS lub GeoServer, a także dokonywanie edycji zarówno samej geometrii obiektów oraz atrybutów wraz z zapisem zmian bezpośrednio w bazie danych. Dodatkowo umożliwia prowadzenie na zbiorze danych selekcji atrybutowej oraz wykonywanie prostych interpolacji siatki regularnej bazując na atrybutach warstwy aktualnie dodanej do mapy. Geoportal v1.0 pozwala na automatyczne pobieranie legendy z serwera w postaci XML i interpretuje go jako kolorową grafikę opisującą wszystkie symbole mapy. Przeglądanie atrybutów obiektów możliwe jest w postaci tabeli, gdzie zawarte są wszystkie obiekty, a także w postaci pojedynczych rekordów dotyczących tylko jednego wybranego obiektu z mapy.

Warto podkreślić, że Jakub (na fot. obok) interesuje się programowaniem już od II roku studiów. Po zapisaniu się do koła naukowego doprowadził do utworzenia sekcji koła „µprogrammers” (czyt. mikroprogramersi). Zorganizował seminarium koła naukowego, na które zaprosił praktyka z firmy Geodezy – Pawła Grybosia, który na co dzień zajmuje się programowaniem aplikacji geoinformacyjnych. W ramach pracy inżynierskiej Jakub wraz z kolegą przygotował aplikację do redakcji treści mapy zasadniczej. Na swoim koncie ma również udane referaty na sesji kół naukowych (w zeszłym roku zajął II miejsce) oraz wyjazd i wygłoszenie referatu na ogólnopolskiej konferencji w Jarosławiu. Jak widać, zwycięstwo Jakuba w konkursie zostało poprzedzone solidnym zaangażowaniem w zdobywanie wiedzy i umiejętności poszerzających zakres aktualnych treści programowych przekazywanych na zajęciach obowiązkowych.

Jury Konkursu dodatkowo przyznało dwa wyróżnienia za prace Kingi Królikowskiej, studentki geodezji i kartografii oraz Kamila Furtaka, studenta inżynierii środowiska obydwoje z Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH. Warto podkreślić, że Kamil Furtak, podobnie jak laureat jest aktywnym członkiem koła naukowego „KNGK Geoinformatyka”, w którym obecnie realizuje projekt geoportalu gleboznawczego, który stanowi kontynuację jego pracy inżynierskiej w ramach, której wykonał pierwszą bardzo prostą wersję swojego "glebowego" geoportalu. Firma Geomatyka-Kraków postanowiła wyróżnić ich ofertą pracy na zasadzie podzlecenia.

Zeszłoroczną edycję tego konkursu wygrała Justyna Jurek, prezes koła naukowego „KNGK Geoinformatyka”, która po odbyciu stażu w firmie Geomatyka-Kraków pracuje tam do dziś.

Artur Krawczyk (AGH)


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS