Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2013-07-04| GIS, Mapy, Firma, Instytucje

Nowy geoportal pomoże chronić Żuławy przed wielką wodą

W internecie dostępny jest już serwis mapowy Systemu Monitoringu Ryzyka Powodziowego Żuław (GeoSMoRP). Zamówiony przez gdański RZGW serwis ma służyć zarówno urzędnikom odpowiedzialnym za ochronę przeciwpowodziową tego regionu, jak i mieszkańcom.


Nowy geoportal pomoże chronić Żuławy przed wielką wodą

Celem systemu GeoSMoRP jest:
• monitorowanie ryzyka powodziowego i jego zmian w czasie, w tym identyfikacja słabych miejsc ochrony przeciwpowodziowej,
• szczegółowa analiza wpływu inwestycji infrastrukturalnych na poprawę ryzyka powodziowego na Żuławach,
• ocena stopnia osiągnięcia właściwego poziomu ochrony przeciwpowodziowej,
• identyfikacja niedoborów wraz z określeniem planu działań ochrony przeciwpowodziowej do realizacji w kolejnych etapach „Programu Żuławskiego – 2030".

Geoportal GeoSMoRP podzielono na dwie części. Cześć publiczna pozwala na przeglądanie danych przez wszystkich zainteresowanych, natomiast wewnętrzna jest przeznaczona dla użytkowników zalogowanych (których uprawnienia określane będą przez administratora systemu) i umożliwia edycję danych oraz zaawansowane analizy przestrzenne.

Portal pozwala m.in. na wyświetlanie danych z wielu źródeł (np. usług WMS i WFS), lokalizowanie obiektów i wyświetlanie ich właściwości, selekcję, wykonywanie pomiarów, wyświetlanie linków do zdjęć, filmów, dokumentów itp. czy generowanie linku do widoku mapy. Poza tym serwis udostępnia narzędzia pozwalające na: wyliczanie w danym miejscu cieku rzędnej wody 10-, 100- i 500-letniej, generowanie profili wysokościowych na podstawie numerycznego modelu terenu i numerycznego modelu pokrycia terenu oraz generowanie widoku zwierciadła wody o określonej rzędnej.

W części edycyjnej portalu zalogowani użytkownicy mają możliwość automatycznego generowania formularza dla decyzji zwalniających z zakazów oraz formularza do wprowadzania zagrożeń powodziowych.

System ma również pełnić funkcję informacyjno-edukacyjną. Na geoportalu GeoSMoRP będą bowiem zamieszczane informacje o ochronie przeciwpowodziowej, inwestycjach z zakresu infrastruktury hydrotechnicznej (aktualnych i planowanych) oraz wydarzeniach, takich jak spotkania czy konsultacje społeczne.

Serwis za 460 tys. złotych opracowała firma GISPartner z Wrocławia.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Uber "naprawia" GPS w miastach
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama