|2013-07-04|
GIS, Mapy, Firma, Instytucje
Nowy geoportal pomoże chronić Żuławy przed wielką wodą
W internecie dostępny jest już serwis mapowy Systemu Monitoringu Ryzyka Powodziowego Żuław (GeoSMoRP). Zamówiony przez gdański RZGW serwis ma służyć zarówno urzędnikom odpowiedzialnym za ochronę przeciwpowodziową tego regionu, jak i mieszkańcom.
Celem systemu GeoSMoRP jest: • monitorowanie ryzyka powodziowego i jego zmian w czasie, w tym identyfikacja słabych miejsc ochrony przeciwpowodziowej, • szczegółowa analiza wpływu inwestycji infrastrukturalnych na poprawę ryzyka powodziowego na Żuławach, • ocena stopnia osiągnięcia właściwego poziomu ochrony przeciwpowodziowej, • identyfikacja niedoborów wraz z określeniem planu działań ochrony przeciwpowodziowej do realizacji w kolejnych etapach „Programu Żuławskiego – 2030".
Geoportal GeoSMoRP podzielono na dwie części. Cześć publiczna pozwala na przeglądanie danych przez wszystkich zainteresowanych, natomiast wewnętrzna jest przeznaczona dla użytkowników zalogowanych (których uprawnienia określane będą przez administratora systemu) i umożliwia edycję danych oraz zaawansowane analizy przestrzenne.
Portal pozwala m.in. na wyświetlanie danych z wielu źródeł (np. usług WMS i WFS), lokalizowanie obiektów i wyświetlanie ich właściwości, selekcję, wykonywanie pomiarów, wyświetlanie linków do zdjęć, filmów, dokumentów itp. czy generowanie linku do widoku mapy. Poza tym serwis udostępnia narzędzia pozwalające na: wyliczanie w danym miejscu cieku rzędnej wody 10-, 100- i 500-letniej, generowanie profili wysokościowych na podstawie numerycznego modelu terenu i numerycznego modelu pokrycia terenu oraz generowanie widoku zwierciadła wody o określonej rzędnej.
W części edycyjnej portalu zalogowani użytkownicy mają możliwość automatycznego generowania formularza dla decyzji zwalniających z zakazów oraz formularza do wprowadzania zagrożeń powodziowych.
System ma również pełnić funkcję informacyjno-edukacyjną. Na geoportalu GeoSMoRP będą bowiem zamieszczane informacje o ochronie przeciwpowodziowej, inwestycjach z zakresu infrastruktury hydrotechnicznej (aktualnych i planowanych) oraz wydarzeniach, takich jak spotkania czy konsultacje społeczne.
Serwis za 460 tys. złotych opracowała firma GISPartner z Wrocławia.
JK
|