Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-07-01| Geodezja, GIS, Software

EWMAPA zgodna z nową mapą zasadniczą

Śląska firma Geobid zakończyła pracę nad nową wersją aplikacji EWAMAPA, zgodą z zapisami rozporządzenia ws. GESUT, BDOT500 i mapy zasadniczej.


EWMAPA zgodna z nową mapą zasadniczą

EWMAPA 11 FB posiada tę samą funkcjonalność co zaprezentowana niedawno EWMAPA 11. Różnica polega na dodatkowych możliwościach wersji FB, która może dokonywać zapisu i odczytu danych do bazy SQL FireBird. Wersja 11 (bez FB) potrafi tylko odczytać te bazy.

EWMAPA 11 FB pracuje bez problemu z obecnymi bazami (bez jakiejkolwiek konwersji) oraz umożliwia ich konwersję i obiektowanie w celu utworzenia GESUT i BDOT500. Należy podkreślić, że założenie GESUT i BDOT500 będzie możliwe wyłącznie w wersji FB. Z programem tym firma Geobid dostarcza w pełni skonfigurowane bazy GESUT i BDOT500 wraz z odpowiednimi menu aktywności, w sposób znaczący ułatwiającymi wprowadzanie nowych obiektów.

W wersji 11 programu EWMAPA dostępne są także dwie wersje bibliotek symboli i typów: biblioteka zawierająca wyłącznie nowe nazwy symboli i linii oraz biblioteka mieszana zawierająca zarówno nowe nazwy (z rozporządzenia MAC), jak i nazwy stare (z instrukcji K-1), lecz o zmienionej zgodnie z rozporządzeniem reprezentacji graficznej. Biblioteka mieszana, po podstawieniu do programu EWMAPA, umożliwia natychmiastową zmianę reprezentacji obecnej mapy i dostosowuje ją graficznie do wymogów nowego rozporządzenia.

Firma Geobid przypomina, że przejście na GESUT i BDOT500 wymaga uporządkowania danych oraz zmiany ich reprezentacji. Dlatego wraz z programem EWMAPA 11 dostarczany jest program konwertujący, który ma ułatwić to zadanie. Należy jednak podkreślić, iż do założenia baz GESUT i BDOT500 należy dodatkowo:
• pozyskać dane opisowe,
• zamienić obecne opisy (rzędne, średnice itp.) na odpowiednie zmienne pozyskiwane z bazy danych,
rozdzielić elementy obecnie występujące na jednej warstwie na kilka warstw, np. energetykę niskiego napięcia od linii oświetleniowych,
• zamienić niektóre symbole na odpowiednie linie (w nowym rozporządzeniu nastąpiły istotne zmiany w reprezentacji w stosunku do K-1), np. wszystkie kierunki linii napowietrznych, bramy itd. są obecnie obiektami liniowymi,
• pozyskać granice obiektów typu trawnik, chodnik, jezdnia itd., tak aby stanowiły zamknięty obszar.

Koszt EWMAPY FB to 5290 zł, a aktualizacji ze starszych wydań – od 1890 do 3790 zł.

Źródło: Geobid, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS