Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2013-06-28| Teledetekcja

Satelity kartują wegetację

Amerykańskie agencja NASA i NOAA połączyły zdjęcia zbierane przez ostatni rok przez satelitę Suomi NPP i stworzyły na ich podstawie animowaną mapę światowej wegetacji.


Satelity kartują wegetację

Obrazy pochodzą z sensora Visible-Infrared Imager/Radiometer Suite (VIIRS). Na ich podstawie wyliczono znormalizowany różnicowy wskaźnik wegetacji, znany pod skrótem NDVI, a następnie opracowano animację pokazującą, jak wartość ta zmienia się w ciągu roku w różnych regionach świata.

Jak w komunikacie prasowym zaznacza NASA, produkty korzystające ze wskaźnika NDVI wyliczonego z obrazów VIIRS będą wykorzystywane m.in. w modelach meteorologicznych, analizowaniu skutków susz czy badaniu roślinności. Dotychczas głównym źródłem zobrazowań, z których wyliczano NDVI w skali globalnej, były sensory MODIS na satelitach Aqua i Terra.

W ostatnim czasie satelitarną mapę wegetacji opublikowała także Europejska Agencja Kosmiczna. Między tymi opracowaniami jest jednak kilka zasadniczych różnic. Europejska mapa została bowiem opracowana na bazie danych z satelity Envisat, pokrywa tylko część północnej półkuli i prezentuje nie wskaźnik NDVI, ale wartość biomasy.

Do jej opracowania wykorzystano 70 tys. zobrazowań radarowych gromadzonych od października 2009 do lutego 2011 roku. Jak podkreślają naukowcy ESA, to pierwsza mapa biomasy wykonana według jednej metodyki dla tak dużego obszaru i w tak wysokiej rozdzielczości (1 km). Ma ona posłużyć m.in. do badań nad cyklem obiegu węgla w przyrodzie. W przyszłości podobne opracowania mają bazować na danych z aparatu Sentinel-1 oraz Biomass.

Źródło: NASA, ESA


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama