Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-06-17| Mapy

"Szczegulna" mapa Podlasia ujrzała światło dzienne

Staraniem władz Podlasia oraz Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu wydano reprint mapy województwa podlaskiego z 1795 r. autorstwa Karola de Perthéesa.


"Szczegulna" mapa Podlasia ujrzała światło dzienne

Kiedy kartograf przekazywał królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu rękopis swojego dzieła, od razu zwrócił się z też prośbą o jej wyrytowanie. Dzięki temu mapa miałaby szansę dotarcia do większej liczby odbiorców. Król nie powiedział wprawdzie „nie”, jednak III rozbiór Polski, który nastąpił kilka miesięcy później, na dobre pokrzyżował plany zarówno geografa, jak i władcy.

Trzeba było kolejnych 220 lat, pasji Tomasza Popławskiego oraz zainteresowania Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, by ta niezwykła mapa została zaprezentowana szerszej publiczności.

W środę, 12 czerwca, mapę po raz pierwszy można było podziwiać w UMWP w Białymstoku. Pełna nazwa tego niezwykłego dzieła brzmi: „Mapa szczegulna woiewodztwa Podlaskiego zrządzona z innych wielu mapp miejscowych tak dawniey jak i świeżo odrysowanych, tudzież goscincowych y niewątpliwych wiadomości. Wszystko według regul geograficznych y obserwacji astronomicznych. Przez Karola de Perthées Pułkownika y Geografa J.K.Mci MDCCXCV”.

Od czasu powstania mapy zmieniła się nie tylko ortografia, ale i samo województwo. Jak zauważył Jacek Piorunek, członek Zarządu Województwa Podlaskiego, mapa obejmuje zaledwie 26 proc. obecnego terenu województwa.

– To jedno z przedsięwzięć w ramach 500-lecia województwa obchodzonego w tym roku. W dniach 20-21 czerwca w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu odbędzie się konferencja naukowa „Podlasie Nadbużańskie”. I jednym z ważniejszych jej punktów będzie przedstawienie oryginalnej mapy woj. podlaskiego z 1795 roku – mówi Jacek Piorunek.

– Nakład map jest niewielki, bo tylko 1000 sztuk, plus 300 map ściennych, ale chyba było warto podjąć ten wysiłek – podkreślał Tomasz Popławski z wydawnictwa Atikart. – To jest najstarsza, zachowana mapa województwa polskiego. Jej twórca niektóre miejscowości opisywał tuszem, a litery miały wielkość zaledwie trzech punktów. To naprawdę zadziwiające, w dodatku w ponad tysiącu nazw naniesionych na mapę nie zrobił nawet jednego kleksa!

- Województwo podlaskie miało też pod innym względem bardzo duże szczęście historyczne. Zachowała się nie tylko sama mapa, ale i opisy parafii – podkreślał Anatol Wap. – Kartograf przy tworzeniu mapy korzystał z pomocy miejscowych proboszczów i dzisiaj mamy też dostęp i do nich.

Ta mapa, właściwie w stopniu nieuszkodzonym, szczęśliwie przetrwała zawieruchy wojenne. Prawdopodobnie w okresie międzywojennym została jedynie ponacinana w miejscach załamań, żeby nie niszczyła się bardziej. No i oczywiście zarówno wilgoć, jak i upływ czasu spowodowały, że dawniej czarny tusz ma teraz kolor sepii, a śnieżnobiała dawniej karta jest już lekko pożółkła.

Jak podkreśla Urząd Marszałkowski, wydana właśnie mapa jest jedyną szansą zapoznania się z granicami dawnego województwa podlaskiego. Oryginał jest skrzętnie schowany Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie i jego obejrzenie graniczy z cudem. Wystarczy wspomnieć, że nawet Tomaszowi Popławskiemu został udostępniony jedynie skan tego dzieła.

Źródło: Wrota Podlasia


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS