|2013-06-14|
Mapy, Przetargi, Instytucje
GUGiK przymierza się do nowego atlasu narodowego
Opracowanie założeń redakcyjno-technicznych polsko-angielskiego Cyfrowego Atlasu Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej jest przedmiotem przetargu ogłoszonego właśnie przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Oferty można składać do 24 czerwca br.
fot. Narodowy Atlas Polski wydawany w latach 1973-78
|
|
|
|
|
|
Przedmiot zamówienia podzielono na 2 etapy. Pierwszy będzie polegał na opracowaniu założeń redakcyjno-technicznych do wykonania Atlasu, w tym opracowanie: informacji wstępnych, założeń redakcyjnych i technicznych, harmonogramu prac i publikacji, szacunkowego kosztorysu. W ramach etapu I wykonawca zapewni przygotowanie koncepcji Atlasu przez trzy oddzielne zespoły autorskie prezentujące znacząco różniące się pomysły. Każda z koncepcji będzie musiała być m.in. opatrzona argumentacją wskazującą i potwierdzającą wysoką innowacyjność założeń, wskazującą innowacyjność względem publikacji atlasowych zrealizowanych dotychczas w kraju i za granicą. Termin realizacji etapu I to 65 dni od dania podpisania umowy.
W ramach etapu II wykonawca przekaże zamawiającemu cztery niezależne recenzje dotyczące przygotowanych koncepcji Atlasu. Recenzji podlega w szczególności zakres i dobór treści oraz proponowana forma opracowania. Recenzenci powinni reprezentować 4 różne ośrodki naukowe. Termin zakończenia etapu II – 30 dni od zakończenia odbioru prac wykonanych w ramach etapu I.
Wykonawca ubiegający się o udzielenie zamówienia powinien wykazać się zrealizowaniem w ciągu ostatnich trzech lat co najmniej jednej usługi o wartości nie mniejszej niż 10 tys. zł brutto polegającej na przygotowywaniu założeń organizacyjnych, redakcyjnych i wydawniczych do wykonania atlasów geograficznych oraz jednej usługi o wartości nie mniejszej niż 10 tys. zł brutto polegającej na opracowaniu map o charakterze atlasowym.
Przypomnijmy, że poprzedni atlas narodowy w formie papierowej wydawany był w latach 1993-98 pt. „Atlas Rzeczypospolitej Polskiej”. Jednak szybko stracił on na aktualności, choćby ze względu na zmianę podziału terytorialnego kraju w 1999 r. Blisko rok temu (w lipcu 2012 r.) GUGiK ogłosił badanie rynku, które miało być wstępem do prac nad nową koncepcją Atlasu Narodowego RP. Choć do badania zgłosił się Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN, to z braku środków Urząd unieważnił całą procedurę. Ostatnio koncepcja Narodowego Atlasu Polski była tematem seminarium otwartego w Katedrze Kartografii Uniwersytetu Warszawskiego (19 kwietnia).
Źródło: GUGiK, AW
|