|2013-06-10|
GIS, Mapy, Imprezy
Promocja interaktywnego atlasu historycznego
Zakład Atlasu Historycznego Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN zaprasza na spotkanie promocyjne pod hasłem „Czterechsetletnie rękopisy w wydaniu hi-tech. Atlas historyczny Wielkopolski XVI wieku w postaci interaktywnej aplikacji geoprzestrzennej (GIS)”.
Na spotkaniu zaprezentowany zostanie geoportal zawierający prezentację rejestrów poborowych województwa kaliskiego z II połowy XVI wieku w postaci mapy, arkuszy kalkulacyjnych i skanów rękopisów. Aplikacja powstała w ramach przygotowania tomu dotyczącego Wielkopolski w ramach serii „Atlas historyczny Polski. Mapy szczegółowe XVI w.”.
Mapa główna geoportalu zawiera pełną sieć osadniczą z podstawowymi informacjami o każdej miejscowości i podziały terytorialne świeckie i kościelne w drugiej połowie XVI wieku oraz podkład topograficzny rekonstruowany dla ok. 1800 r. Aplikacja umożliwia włączanie poszczególnych warstw mapy i jest dostosowana do wyświetlania jej w skali od 1:100 000 do 1:2 000 000. Dzięki Systemowi Informacji Przestrzennej każdy punkt osadniczy jest połączony z danymi źródłowymi pochodzącymi z rejestrów podatkowych. Można je pokazać bezpośrednio na mapie w postaci symboli, wykresów lub tabelarycznego wykazu danych dotyczących danej miejscowości. Komplet danych z poszczególnych rejestrów jest dostępny także w postaci arkuszy kalkulacyjnych umożliwiających m.in. analizę statystyczną. Użytkownik może zweryfikować poprawność odczytu i interpretacji wydawców dzięki załączonym skanom rękopisów.
Aplikacja jest częścią większego projektu, którego głównym celem jest zbudowanie jednolitego systemu do gromadzenia, analizy i udostępniania informacji oraz źródeł do badań z zakresu geografii historycznej ziem polskich w granicach sprzed 1772 roku. Platforma informatyczna będzie prezentować wyniki badań geograficzno-historycznych prowadzonych w różnych ośrodkach badawczych w Polsce i za granicą.
Spotkanie odbędzie się w siedzibie Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN w Warszawie przy Rynku Starego Miasta 29/31, początek o godz. 12:00. Można je będzie też śledzić on-line, organizatorzy zapewniają bowiem transmisję na żywo pod adresem www.itvwielkopolska.pl, link do niej: www.ihpan.edu.pl. Pytania do autorów projektu można kierować na adres atlas2013conference@gmail.com.
Źródło: Instytut Historii PAN
|