|2013-05-27|
Prawo, Kataster
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o księgach wieczystych
W piątek (23 maja) posłowie uchwalili rządowy projekt nowelizacji ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Ma ona ułatwić dostęp do kw zarówno obywatelom, jak i urzędnikom.
Nowe przepisy zagwarantują powszechne, bezpłatne przeglądanie księgi wieczystej za pośrednictwem internetu, po podaniu jej numeru. Zaproponowano także regulacje umożliwiające wybranym podmiotom publicznym wyszukiwanie ksiąg wieczystych w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych (CBDKW) po numerach PESEL i REGON. Wśród nich będą m.in.: policja, organy kontroli skarbowej, organy podatkowe, NIK, ZUS, sądy, prokuratura i komornicy sądowi. Ma to ułatwić ustalenie majątku dłużnika, a w efekcie zwiększy efektywność egzekucji i bezpieczeństwo finansowe podmiotów gospodarczych.
Zgodnie z projektem, nowym dokumentem wydawanym przez Centralną Informację Ksiąg Wieczystych (CIKW) będzie wyciąg z księgi wieczystej (obejmujący wskazane działy). Nowe przepisy przewidują także możliwość złożenia przez internet wniosku o wydanie: odpisu księgi wieczystej, wyciągu z księgi wieczystej i zaświadczenia o jej zamknięciu. Tak uzyskane dokumenty będzie można samodzielnie wydrukować i pod względem prawnym będą one równe dokumentom wydawanym przez sąd.
W projekcie wskazano przepisy, które umożliwią pobieranie opłaty od wniosku o wydanie wyciągu z księgi wieczystej oraz od wniosku o wyszukanie księgi wieczystej. Z opłat zostaną zwolnione wnioski: o wydanie dokumentów przez CIKW oraz o wyszukanie księgi wieczystej złożone przez ZUS.
Projektem zajmie się teraz Senat. Nowe regulacje mają obowiązywać od 1 grudnia 2013 r.
Jak podaje dzisiejsze wydanie „Rzeczpospolitej” (z 27 maja) obecnie jest 20 mln ksiąg wieczystych, z czego 16 mln w postaci elektronicznej. Reszta czeka na migrację, która ma się zakończyć jeszcze w tym roku.
JK
|